top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

“Ölümün hemen ötesinde, ölümsüzlüğün bir adım gerisindeyim...”

Özlem Anar, kendine özgü ironik üslubuyla sıra dışı bir “kişisel düşüş” hikâyesine çağırıyor okuru: “Cesur yeni dünya”da dönüşümün peşine düşenlerin romanı,

Gümüş Kordon...

Başarısız bir evliliğin ve belirsiz kaderin avucunda her fani gibi kendini çaresiz hisseden emekli bankacı Perihan, her türlü kuşkudan arınmış hayatların kapılarını aralayan bir “Peri”ye dönüşüverir. Büyüyen egosunun gölgesinde, kalmakla gitmek arasındaki o zorlu geçitte sıkışınca, her şeyin aslında pamuk ipliğine bağlı olduğu, insan denen muammanın “genellenemeyeceği” gerçeğiyle yüzleşecektir...


Yaşayanların gülüp ağladığı, günlük hayatın akışı içinde zamanı kovaladığı dünyanın dışındaydım. Diğer âlemin varlığından bile emin olamıyordum artık. Hani o beyaz ışık neredeydi? Gri alanın solgun renkleri içinde Platon’un mağarasına tıkılmış kalmıştım bir nevi. Kesinlikten kesinlikle emin olan ve başkalarını da buna inandıran biri olarak sıkıntımla baş başaydım. Mağaradakilere cenneti vaat etmiştim oysa.


Fatma Özlem Anar, İzmir'de dünyaya geldi. Felsefe öğretmeni olarak görev yapmaktadır. Türk edebiyatında roman dalında eserler kaleme aldı. İlk romanı Kayıp Ruhlar Kitabı Antik Zaman Hikayeleri 2016 yılında Yitik Ülke Yayınlarından çıktı. Bu eseri Aşık Kedi (2017), Yeşil Mühürlü Masal (2018) ve Son Sözler (2019) gibi eserleri izledi. Yazın çalışmalarını devam ettiren Özlem Anar; yazar, İhsan Oktay Anar'ın eşidir.


İhsan Oktay Anar tarafından kapak çizimi yapılan ve yayına hazırlanan Kayıp Ruhlar Kitabı Antik Zaman Hikâyeleri (2016) Özlem Anar'ın ilk romanıdır. Yazar bu eserde okuyucunun hayal gücünü zorlayarak Antik Yunan Tanrılarının yaşadığı dönemlere götürür. Yazar; ikinci romanı Âşık Kedi’de bir kedinin gözünden sahiplerini, eve gelenleri, entelektüel kişileri, çocukları, sokakta yaşamını, kedilerin içgüdülerini, onların misafire bakışını ele alır.


GÜMÜŞ KORDON

Özlem Anar

Everest Yayınları, 2023

Tür: Roman

192 s.

Comments


bottom of page