top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

“Şu andan başka ne var ki elimizde? Bir saniye sonrası yalan.”

Çiler İlhan ikinci romanı Hayattayız Madem’de, “içeride” ve “dışarıda” bir yurt edinmeye çalışırken kimliklerini de yeniden inşa eden insanların zorlu yolculuklarına okuru ortak ediyor..

Nazi kamplarından sağ çıkan dedesi İstanbul’a göçmüş, yarı Türk yarı Hollandalı bir baba; oyunculuk okumak, belki de büyümek için Amsterdam’a göçen küçük kız Batya; kendi duygu dünyasında bir mülteci olan Ahuva ve Suriye’deki savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan Meryem-Gül… 1943’ten 2018’e, Amsterdam’dan Auschwitz’e, Halep’ten İstanbul’a uzanan hikâyeler, Teşvikiye’deki bir evde kesişen kaderler... Aile sırları ortaya çıkar, yeni kız kardeşlikler kurulur, beklenmedik aşklar doğarken, başkalarına “onlar” yerine “biz” demek mümkün mü?

Malum, sonrası onun değil, bizim hikâyemiz. Miss Gelinlik’teki iş olmayınca Maçka Parkı’na sığınmış Gül. Ne yapacağını düşünürken görmüşüm ben onu, iki gün sonra. Rastlaşmamış olsak bile kendini, Alisini bir şekilde, başka şekilde kurtarırdı, eminim. Birbirimizden alıp vereceğimiz varmış, karşılaşmamız bundan. Yoksa en azılı düşmanımız da, tek kurtarıcımız da kendimiziz.

Çiler İlhan pazarlama/iletişim, turizm sektörlerinde çalıştı; yazar ve editör olarak medyada görev yaptı. On beşten fazla ulusal ve uluslararası antolojiye öykü ve denemeleriyle katılan İlhan’ın ilk kitabı, Rüya Tacirleri Odası (Artemis Yayınları) 2006’da yayınlandı. Birbirine bağlanan öyküleriyle roman tadındaki ikinci kitabı Sürgün ise Everest Yayınları’nca 2010’da yayınlandı; 2011 Avrupa Birliği Edebiyat Ödülü’nü alarak “Prix Du Livre Lorientales 2017” finalistlerinden oldu ve yirmiden fazla ülkede basıldı. 1993’te Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödülleri “Dikkate Değer Öykü Ödülü’’nün de sahibi olan İlhan kültür-sanat, seyahat ve kitap yazıları ile pek çok dergi ve gazeteye katkıda bulundu. Boğaziçi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve Siyasi Bilimler ile İsviçre, Glion Hotel School mezunu yazar bugünlerde serbest yazarlık yapıyor. Nişan Evi (Everest Yayınları, 2021) yazarın ilk romanı.


HAYATTAYIZ MADEM

Çiler İlhan

Everest Yayınları, 2023

Tür: Roman

304 s.

Comments


bottom of page