top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

"Hiç mutsuz olmamış ve olmayacak gibiyim. Zamanı büktüm işte. Artık hayatımı sevebilirim."

İleriye doğru giden bir trende, yanlış seçilmiş bir koltukta, ters oturuyordu kadın.

Geçmişe, geleceğe, göğe ve hiç tanımadığı birine bakıyordu pencereden. Bilge Aygün’ün ilk kurgu kitabı, benzer pencerelerde kim bilir kaç kez karşılaşıp tanışmayı ihmal ettiklerimizi hatırlatıyor.

“Duygularım, ancak Konya’da olabilecek kadar dümdüz bir ovada dörtnala koşan bir at gibi özgür... Ben bir elimle Asya Kıtası’nı, diğer elimle Amerika Kıtası’nı tutuyorum; uzay boşluğunda vals adımları ile dönüyor, dönüyoruz. Ellerimi bırakıp yıldız olup kayıyorum. Marmara Denizi’nden Moby Dick olup çıkıyorum. Trendeki kendime kuyruk sallıyorum. Sağım solum önüm arkam, her yerdeyim. Her şey benden doğuyor, benden uzuyor. Yollar endişelendirmiyor beni, her yere gidebiliyorum. Sonbahar mevsiminde, 24 Kasım 2019’da, burada, trenin birinci vagonunda cama başını dayamış olan da benim; dörtnala koşan at da... Bunu kim inkâr edebilir? Hiç mutsuz olmamış ve olmayacak gibiyim. Zamanı büktüm işte. Artık hayatımı sevebilirim.”


Bilge Aygün 1977 yılında Rize’de öğretmen anne-babanın ikinci çocuğu olarak dünyaya geldi. İlk, orta ve lise eğitimimi Türkiye’nin çeşitli illerinde (Rize, Eskişehir, Kırklareli, İstanbul) tamamladı. 1998 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Psikoloji bölümünden mezun oldu. Psikolog olarak aktif çalışma yaşantısı 24 yıldır devam etmekte. İlk kitabı “Temel Alışkanlıklar” 2008 yılında Epsilon Yayınevinin aile kitaplığından çıktı. İkinci aile kitaplığına ait kitabı “Atom Karınca Çocuklar” 2011 yılında yayımlandı. İlk hikayelerini 40 yaşımdan itibaren yazmaya başladı. Yayımlanan ilk hikayesi “Gündüz Düşleri”, 2018 yılında DK Yayınlarının “Umut” konulu kolektif öykü kitabında, ikinci hikayesi “Zorla Gül”, 2019 yılında DK Yayınlarının “İhanet” konulu kolektif öykü kitabına yayımlandı. “Kaybettiklerimiz” ve “Kiraz” edebiyat dergisinde yayımlanan diğer hikayeleri.


İlk romanı “Hiç Tanımadığım Biri” 2021 Nisan ayında Epsilon Yayınevinden çıktı ve 2022 Vedat Türkali edebiyat ödülleri ilk roman uzun listesinde yer aldı. 2022 Nisan ayında ilk şiir kitabı Maya&Koza Sen ilk ne zaman büyüdün? (Çocuk şiirleri) Yol Akademi tarafından yayımladı. Halen kendi ofisimde psikolog olarak çalışmakta. Şu günlerde ikinci romanınını (Payne Ruhu) tamamlamak üzere. Evli, 17 yaşında bir erkek çocuk annesi.


HİÇ TANIMADIĞIM BİRİ

Bilge Aygün

Epsilon Yayınevi, 2022

Tür: Roman

112 s.

Comments


bottom of page