top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara

"Tanısaydım biraz belki hiç de ağlamazdım..."

Emre Barca’nın ilk kitabı Kabul, unutulmuş rüyaların, kaybolan insanların, yersiz umutların dünyasından çocukluğun tuhaf gecelerine, gündüzlerin amansız çirkinliğine çağırıyor bizi.
Genç edebiyata meraklı bir çizgi oluşturmaya gayret eden Ardis Kitap 2024’ü bir şiir kitabıyla karşılıyor. Emre Barca’nın ilk kitabı unutulmuş rüyaların, kaybolan insanların, yersiz umutların dünyasından çocukluğun tuhaf gecelerine, gündüzlerin amansız çirkinliğine çağırıyor bizi. Öz elleriyle gözlerini çıkartan Oedipus’un dere tepe yürüyüşüne, Hallac-ı Mansur’un darağacındaki duasına bir selam, sesten mürekkep bir armağan.


“ben iyiyim, iyiyim, ama bazen saçlarımı taradı arsız gölgeler, peşimde taklalar atan neşeli güvercinler var yani, neden ağlayayım.

tanısaydım biraz belki hiç de ağlamazdım, silmezdim hiçbir hayaleti kulaklarımdan, bana bakmayın, bakın yolun ağır ağır kıvrılışına-günler var ki anlamıyorum olup biteni, yine de bırakmasalar beni, çok ağlıyorum, elimden tutsa artık sakin bir yılan gözlerinde tanrılar olan.” 


Emre Barca:1981 doğumlu Emre Barca’nın çocukluğu ve ilk gençliği Bursa’da geçti. Lisans ve yüksek lisansını İstanbul’da, doktorasını Lancaster’da tamamladı. Çeviri ve uyarlamalar yaptı, çeşitli mecralarda yazıları yayınlandı, üniversitelerde ders verdi. Emre Barca, eşi Tuba, kızları Ayşe ve Meryem ile İstanbul’da yaşamaktadır.KABUL

Emre Barca

Kapak İllüstrasyonu: Bilgi Seven

Ardis Kitap, 2024

72 s.

bottom of page