top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Sürekli değişen bir gerçeklikte kısılıp kalan bir kız

2019 STEAM Çocuk Kitapları Ödülü sahibi ve 2019 Carnegie Medal Adayı olan Maisie Day’in Sonsuz Canları, fizik, kuantum fiziği, matematik, biyoloji, astronomi gibi pozitif bilimleri edebi bir kurguyla buluşturan kitaplarından tanıdığımız Christopher Edge’in yeni kitabı.


Maisie Day on yaşında, akademik alanda üstün yetenekli bir kız çocuğu. Üniversitede, aynı anda iki bölümde birden okuyor, evde eğitim görüyor. Bilime, evrenin işleyişini anlamaya büyük bir merak duyuyor. Kendi soğuk füzyon reaktörünü yapmak en büyük hayali.

O gün Maisie’nin onuncu yaş günü. Evlerinin arka bahçesinde bir doğum günü partisi yapacaklar. Kendi nükleer reaktörünü yapmak için ihtiyaç duyduğu malzemelerin hediye olarak gelmesini umuyor. Ama ev bomboş ve dış kapının ardında yoğun, korkunç bir karanlık var.


Sürekli değişen bir gerçeklikte kısılıp kalan Maisie, kurtulmak için evrenin yasalarına ve ailesinin sevgisine güvenmek zorunda.


Ama bu sefer bunlar bile yeterli olmayabilir…


2019 STEAM Çocuk Kitapları Ödülü sahibi ve 2019 Carnegie Medal Adayı olan Maisie Day’in Sonsuz Canları, fizik, kuantum fiziği, matematik, biyoloji, astronomi gibi pozitif bilimleri edebi bir kurguyla buluşturan kitaplarından tanıdığımız Christopher Edge’in yeni kitabı. Edge bu kitabında da çocukları yine heyecanlı ve duygusal bir macera içinde entropi, möbius şeridi, reaktörler, nükleer reaksiyon, soğuk füzyon gibi bilimsel kavramlarla, evrenin işleyişine dair bilgilerle tanıştırıyor.


Christopher Edge, kitapları yirmiden fazla dile çevrilen, ödüllü çocuk kitapları yazarıdır.

Romanları Albie Bright’ın Sayısız Dünyası, Jamie Drake Denklemi, Maisie Day’in Sonsuz Canları prestijli Carnegie Medal’a aday gösterilmiş, yazdığı çocuk kitapları STEAM Çocuk Kitabı Ödülü ve The Brilliant Book Award’un yanı sıra çok sayıda ödül kazanmıştır.


The Guardian tarafından “Gerçekten özgün bir yazar” olarak tanımlanmıştır. Yaratıcı yazarlık dersleri vermekte, Cheltenham Edebiyat Festivali’nde ve Edinburgh Uluslararası Kitap Festivali’nde, çocuk kitabı yazarı adayları için atölyeler yürütmektedir, bunların yanı sıra Writers and Artists için çevrimiçi olarak çocuk kitapları yazma atölyesinin koordinatörüdür.

Hay Festivali, Edinburgh Uluslararası Kitap Festivali, Cheltenham Edebiyat Festivali gibi çok sayıda edebiyat festivaline davet edilmiş, NATE (National Association fort he Teaching of English) konferansının açılış konuşmasını yapmıştır. The Guardian, Teach Primary gibi mecralarda okuma ve eğitim üzerine yazdığı makaleler yayınlanmıştır.


Vaktinin çoğunu kütüphanede hikâyeler düşünerek geçirdiği Manchester’da büyüyen Christopher Edge şu an Gloucestershire’da yaşıyor ve yine vaktinin çoğunu buradaki kütüphanede hikâyeler düşünerek geçiriyor.


MAISIE DAY'İN SONSUZ CANLARI

Christopher Edge

Bilgi Yayınevi, 2021

Çeviri: Ceren Ceylan

Editör: Biray Üstüner

152 s.

Comments


bottom of page