top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

"İnsanın ölümünü anımsaması, kısaca, bir yaşam biçimidir."

Çağrılar geledursun, yaşamlarının sonbaharını süren kahramanlar günlük işlerine devam etmeye çabalarlar. Yazınsal dehası ile her zaman çağının ilerisinde yer almış olan Muriel Spark, Memento Mori adlı karanlık fakat eğlenceli romanında her faninin yaşamını gölgeleyen bir gerçeği, ölüm bilgisiyle yaşamı ele alıyor.

Başlangıçlarla sonlara, dürüstlükle entrikaya ve insanların çocukluktan yaşlılığa değin oynadıkları oyunlara odaklanan bu roman, her soluğu söndüren olguyu isimsiz bir kahraman olarak olayların kalbine yerleştiriyor ve kahramanların yaşamlarının sarpa sarmasını izliyor.


Muriel Spark 1 Şubat 1918’de, İskoçya’nın Edinburgh şehrinde dünyaya geldi. Yazın hayatına 1950 yılında, Observer’ın düzenlediği bir kısa öykü yarışmasını kazanarak adım attı. İlk romanı Avutucular (Comforters) 1957’de yayımlandığında 39 yaşındaydı. Çığır açan tekniği ile büyük övgülerle karşılanan romanı Bayan Jean Brodie’nin Baharı geniş kitlelerin beğenisini kazanmasını sağlamıştır. Bu roman, yirminci yüzyılın en önemli eserleri arasında anılır. Okurun üzerinde bir şok etkisi yaratan kısa romanı Sürücü Koltuğu ise, en çok tartışılan metinleri arasındadır. Muriel Spark, romanlarının yanı sıra şiirleri, oyunları, çocuk kitapları ve Mary Shelley, Emily Brontë ve John Masefield hakkında kaleme aldığı biyografilerle bilinir. Gözlemciliği, mesafeli alaycılığı ve insan yaşamında iyilik ve kötülüğe duyduğu merakla öne çıkmış ve verimli yazın yaşamı boyunca özgün tarzıyla alkışlanmıştır. David Cohen Edebiyat Ödülü, FNAC Prix Etranger, Saltire Ödülü, Ingersoll T.S. Eliot Ödülü, James Tait Black Ödülü ve PEN International Altın Kalem Ödülü gibi ödüllere layık görülen Muriel Spark, Booker Ödülü’ne de iki kere aday gösterilmiştir. Edebiyat alanındaki hizmetlerinden dolayı Dame unvanı ile ödüllendirilmiş olan Muriel Spark, modern Britanya edebiyatının en önemli yazarlarından biridir.

Londra, New York, Roma gibi farklı şehirlerde yaşayan Muriel Spark, 2006 yılında hayata veda etmiştir.


MEMENTO MORI

Muriel Spark

Siren Yayınları, 2023

Çeviri: Püren Özgören

232 s.

Comments


bottom of page