top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Meraklısına Tarihöncesi Dünya

Meraklısına Tarihöncesi Dünya, Afrika’daki kökenlerimizden endüstrileşme öncesinin görkemli uygarlıklarına ve yakın geçmişin şehirlerine uzanan insanlığın tarih öncesinin çarpıcı hikâyesini aktarıyor.

İki arkeolog ve deneyimli tarih yazarı, uzak atalarımızın Eski Dünya’ya yayılmasını, Homo sapiens’in ortaya çıkışını, ondan çok sonra Avrupa, Avrasya, Asya ve Amerika’ya kalıcı olarak yerleşmesini anlatıyor. Avcı toplayıcılardan sonra dünyanın çeşitli bölgelerinde çiftçilik ve hayvan evcilleştirmenin kökenlerine odaklanıyor, bu yeni ekonomilerin insan varoluşunu nasıl da çarpıcı bir biçimde değiştirdiğini gözler önüne seriyor. Kudretli hükümdarları ve ideolojilerini, uygarlıkların yükselişiyle düşüşünü ve pek çoğunun maruz kaldığı uzun kuraklığın yıkıcı etkilerini anlatarak tarihöncesi dünyanın neden modern dünya için önemli olduğuna cevap arıyor.


Tarihöncesi geçmişimizin insanlığın kökenlerinden günümüze dek uzanan bir değerlendirmesini küresel bir bakışla, sade olmakla beraber keyifli bir üslupla sunan bu kitap, insanlığın erken tarihinin hikâyesi ve onun modern dünyayla bağlantısını merak edenler için harikulade bir kılavuz.


Brian Fagan, Santa Barbara'daki California Üniversitesi'nde Emeritus Profesörüdür. Pek çok kitabı arasında İlk Kuzey Amerikalılar, Keşif! ve Tam Buz Devri bulunmaktadır.

Nadia Durrani, Society of Antiquaries üyesi ve İngiltere'nin en çok satan arkeoloji dergisi Current World Archaeology'nin eski editörüdür. In Search of the Zeppelin War: The Archeology of the First Blitz kitabının ortak yazarı ve The Tihamah Coastal Plain of South-West Arabia kitabının yazarıdır.


MERAKLISINA TARİH ÖNCESİ DÜNYA

Brian M. Fagan - Nadia Durrani

Nova Kitap, 2023

Çeviri: Ilgın Yıldız

Comments


bottom of page