top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Milliyet Sanat dergisinin Mayıs 2022 sayısı çıktı

20. yılını David Hockney’nin iPad’iyle yaptığı resimlerden oluşan “Baharın Gelişi” sergisiyle kutlayan Sakıp Sabancı Müzesi; MSGSÜ İstanbul Resim ve Heykel Müzesi’nde açılan Osman Hamdi Bey sergisi; Şenay Gürler’in konuk olduğu Ayın Söyleşisi; yeni romanını çıkaran Oya Baydar’ın ve İzmir’de kurulan Tiyatro Peron ekibinin röportajları; Gaspar Noé’nin yeni filmi “Vortex”; Florence + The Machine’nin beşinci stüdyo albümü ve çok daha fazlası

Milliyet Sanat’ın yeni sayısında…


Milliyet Sanat’ın Mayıs 2022 sayısının kapağında okurları, çağdaş sanatın yenilikçi ve çocuk ruhlu bilgesi David Hockney’nin bahar renkleri karşılıyor. Sakıp Sabancı Müzesi, 20. yaşını Hockney’nin pandemi sürecinde Fransa’daki köy evinde, elinde iPad’iyle yaptığı resimlerden oluşan “Baharın Gelişi” sergisiyle kutluyor. Derginin plastik sanatlar sayfalarında ayrıca MSGSÜ İstanbul Resim ve Heykel Müzesi’nin koleksiyonundaki Osman Hamdi Bey resimleri, sanatçının bazı özel eşyalarıyla birlikte izleyiciyle buluşturan serginin ve Arkas Koleksiyonu’ndan tablolarla Elgiz Müzesi’nde açılan “Doğa, Bahçeler, Düşler” sergisinin inceleme yazıları; Anna Laudel’e “Micro-Macro” başlıklı sergisiyle konuk olan Belkıs Balpınar’ın ve Dirimart’taki “Düşler Ülkesi” sergisini anlatan Shirin Neshat’ın röportajları gibi içerikler dikkat çekiyor. Patara Antik Kenti’nin kazı başkanı Prof. Dr. Havva İşkan Işık’ın ilgi çekici röportajı ise arkeoloji meraklılarını bekliyor.

Ayın Söyleşisi’nde Asu Maro, GalataPerform’un “Medea’ya Göre Ahlak” oyununda Medea’yı oynayan Şenay Gürler’i ağırlıyor. İkili, hem oyunu hem de tartışılmaya doyulmayan kadın ve ahlak meselesini masaya yatırıyor.


Sahne sanatları sayfalarında İpek Bilgin, Aslı Enver, Cem Yiğit Üzümoğlu ve Güven Murat Akpınar yeni oyunları “Sırça”yı; İzmir’de pandemiye inat kurulan Tiyatro Peron’un ekibi şehrin tiyatro evrenini anlatıyor. Kemal Küçük ise, İzmir Devlet Opera ve Balesi’nin 40. yılının, geçmişine yakışmayan bir programla geçiştirilmesini eleştirdiği önemli bir yazı kaleme alıyor.


“Toz Bezi” ve “Dirlik Düzenlik” filmleriyle En İyi Kadın Oyuncu Ödülü kazanan Asiye Dinçsoy’un röportajıyla açılan sinema sayfalarında, 41. İstanbul Film Festivali’nden iki ödülle dönen Gaspar Noé imzalı “Vortex” üzerine derinlemesine bir inceleme de sinemaseverleri bekliyor. Bu ay vizyona giren “Pig” filmi vesilesiyle Nicolas Cage’in, “Top Gun: Maverick” vesilesiyle Tom Cruise’un kariyerlerine panoramik bir bakış sunan sayfalarda, bu yıl İstanbul Film Festivali’nde Milliyet Sanat’ın desteğiyle ilk defa verilen En İyi Sanat Yönetmeni Ödülü’nü kazanan Natali Yeres ödül heyecanını ve sanat kariyerinin detaylarını; Nil Kural ise 25. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’ni anlatıyor.


Müzik sayfalarında kariyerinin ilk albümünü dinleyiciyle buluşturan bağımsız müzisyen Nova Norda’nın, ilk albümünü çıkaran caz vokalisti Erdem Özkan’ın ve Gedik Sanat Genel Sanat Yönetmeni Caner Akgün’ün röportajları yer alıyor. İngiltereli indie ekibi Florence + The Machine ve grubun beşinci stüdyo albümü “Dance Fever” ile Arcade Fire ve yeni albümü “WE”nin inceleme yazılarıyla mayıs ayının heyecan uyandıran konser programı da okurları bekliyor.


Oya Baydar yeni romanı “Yazarlarevi Cinayeti”ni, İsmail Güzelsoy son romanı “Avucumda Rüzgâr Var”ı, Deniz Utlu ise Türkçe’ye çevrilen ikinci romanı “Sabaha Karşı”yı anlattıkları röportajlarıyla Mayıs 2022 sayısının edebiyat sayfalarına konuk oluyor. Balıkhane Nâzırı Ali Rıza Bey’in “Eski Zamanlarda İstanbul Hayatı” kitabının bir incelemesi ve edebiyatımızın önde gelen kadın yazarların, “yazar anne”yı anlattığı derleme de okurlarla buluşuyor.


Milliyet Sanat’ın Mayıs 2022 sayısı, müziğe kafa yoran insanların en sevdikleri albümler ve müzisyenler hakkında konuştuğu podcast serisi “Chorus”u hazırlayan Ant Arin Şermet’in röportajı ve Tülay Palaz’ın Barış Manço illüstrasyonuyla sona eriyor.

Comments


bottom of page