top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Yakın tarihin en çok beklenen çizgi romanı!

Barry Windsor-Smith'in kaleme aldığı Monsters, kısmen aile draması, kısmen casusluk hikâyesi, kısmen de metafizik bir yolculuk… Kendi kötücül dürtüleriyle ve paramparça akıl sağlıklarıyla mücadele eden sıradan insanların hikâyesi, 360 sayfalık siyah-beyaz bir destan!

Okurlarının uzun yıllardır merakla beklediği bu eserde Windsor-Smith nesiller arası travmalar üzerinden 2. Dünya Savaşı sonrasının panoramasını sunuyor. Tıpkı bir matruşka bebeğinin açılması gibi tekrar tekrar ortaya çıkan bu travmaların köklerini ayrıntılı şekilde resmediyor.


Windsor-Smith’in yazdığı/çizdiği, Emre Yavuz’un dilimize çevirdiği Monsters Karakarga Yayınları’ndan çıktı.


Sene 1964. Bobby Bailey, ABD ordusuna gönüllü yazılmak için asker alma ofisine giderken, başına gelecek trajik olaylardan habersizdi. Ketum, yıpranmış, masum, geçmişini unutup geleceğe bakmak isteyen bir genç olan Bobby, ABD ordusunun gizli deneyleri için biçilmiş kaftandı. Bu deneyler, 20 yıl önce, 2. Dünya Savaşı’nın son günlerinde Nazi Almanyası’nda ortaya çıkmış genetik bir programın devamıydı. Bailey’nin tek dostu ve koruyucusu Teğmen McFarland, olaya müdahale etti ve tamamen kontrolden çıkan bir dizi olayı tetiklemiş oldu. Rütbeli canavarların sayısı arttıkça hikâye hem gerçek hem mecazi anlamda tam bir vicdan hesaplaşmasına dönüştü.


Barry Windsor-Smith, kariyerine 1969 genç bir çizgi roman tutkunu olarak X-Men ve Daredevil gibi ana akım Marvel karakterlerini çizerek başladı. Ancak 1971 yılında Marvel döngüsünden sıyrılıp Conan serisini çizmeye başladı ve endüstriye taze ve tartışmalı bir tarz katarken, çizgi roman ustalarının ve okurlarının hayranlığıyla birlikte sayısız ödül kazandı. Aralarında Berni Wrightson, Mike Kaluta ve Jeff Jones’un da bulunduğu bir grup yeni kuşak çizer vatandaşıyla birlikte, Windsor-Smith de kendine bağımsız bir yol çizmeye karar verdi. 90’larda, tek başına düşünüp, yazıp-çizdiği üç farklı bağımsız çizgi roman serisi yayımladı: The Freebooters, Young Gods ve The Paradox-Man. 1999 ve 2000 yıllarında Fantagraphics tarafından Opus Vol 1 ve Opus Vol 2 adında iki adet otobiyografik kitabı, delüks formatta yayımlandı. Canavarlar, 16 yıl aradan sonra yaptığı ilk kitap oldu.

MONSTERS

Barry Windsor-Smith

Karakarga Yayınları, 2023

Çeviri: Emre Yavuz

Tür: Çizgi Roman

Комментарии


bottom of page