top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Bendeniz, İstanköylü Hipokrat

Bu kitapta Hipokrat, çocukluğunu, yolculuklarını ve gerçek ile efsane arasında gidip gelen yaşamını bizzat kendi ağzından anlatıyor. Daha önce Marie Curie ve Atomların Sırrı ile Pisagor ve Şu Lanet Sayı kitaplarıyla tanıdığımız İtalyan yazar Luca Novelli'nin hem yazıp hem resimlediği Öncü Doktor Hipokrat, 12 yaş ve üstü genç okurlar için Can Çocuk Yayınları'nın biyografi dizisinde!


"Hipokrat, yirmi beş asır önce, bugünkü Türkiye kıyılarının birkaç kilometre uzağında yer alan küçük bir adada doğmuştu. Antik Yunan'da barışın hâkim olduğu, görkemli bir döneme rast gelmiş olmak onun şansıydı. Ailesi tıp zanaatını icra ediyordu, ama aslında onun zamanında doktorların insan bedeni hakkında henüz pek az bilgileri ve hastalıkları yenmek için oldukça sınırlı sayıda araçları vardı."


Hipokrat tıbbın, bir başka deyişle, bizi sağlıklı tutmaya çalışan, hastalıklarla savaşan ve rahatsızlanırsak bizi iyileştiren bilimin babasıdır. Hipokrat yaşadığı Antik Yunan'da herkes tarafından, \'bilgeliği seven\' anlamına gelen "filozof" olarak kabul edilmiştir. Birçok hastalık üzerine çalışmış, tedaviler ve ilaçlar geliştirmiş, fakat her şeyin ötesinde, tıbbı batıl inanışlar ve büyülerden uzaklaştırıp bilime ve dünyanın bütün doktorlarının parçası olduğu bir mesleğe dönüştürmüştür.


Bu kitapta Hipokrat, çocukluğunu, yolculuklarını ve gerçek ile efsane arasında gidip gelen yaşamını bizzat kendi ağzından anlatıyor. Kitabın sonundaki 'Minik Sözlük' ise metinde karşılaşılan kavramların derinlemesine anlaşılmasına yardımcı olacak.


Luca Novelli 1947'de Milano, İtalya'da doğdu. İlk çizimlerini 1967'de üniversite yayınları için yaptı. Çocuklar için kitaplar yazıp resimlemeyi sürdürüyor.


ÖNCÜ DOKTOR HİPOKRAT

Yazan ve Resimleyen: Luca Novelli

Çevirİ: Nükhet Amanoel

Tür: Biyografi

Yaş aralığı: 12, 13, 14 +

120 s.

留言


bottom of page