top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Oyunbozan Feministin El Kitabı

Feminist yazar ve akademisyen Sara Ahmed Oyunbozan Feministin El Kitabı’yla, adil olmayan bir dünyada mücadele edenlere destek eli uzatıyor. Ayakta kalabilmek ve hayatı dönüştürmek konusunda rehberlik ediyor.“Oyunu bozmak bir dünya yaratma projesidir. Neyi gösterdiğimiz(kültür eleştirmeni olarak oyunbozan feminist), nasıl bildiğimiz (filozof olarak oyunbozan feminist), ne yarattığımız (şair olarak oyunbozan feminist), neyi yıktığımızdır (aktivist olarak oyunbozan feminist).” 


Cinsiyetçi, hakaretamiz şakalara gülmeyi ret mi ediyorsunuz? Köşenizde sessiz bir kabullenişle oturmak yerine ses mi yükseltiyorsunuz? Otoriteye tepki gösterdiğinizde, karşılık verdiğinizde, cinsiyetçilik, ırkçılık gibi kelimeler kullandığınızda ortam geriliyor mu? Bu sorulara cevabınız evetse, siz de bir oyunbozan feminist olabilirsiniz. Ve bu kitap sizin için yazıldı. 

Eşitsizlik ve haksızlıklara karşı mücadele etmenin bedeli ağır olabiliyor. Feminist yazar ve akademisyen Sara Ahmed Oyunbozan Feministin El Kitabı’yla, adil olmayan bir dünyada mücadele edenlere destek eli uzatıyor. Ayakta kalabilmek ve hayatı dönüştürmek konusunda rehberlik ediyor.  


Sara Ahmed (30 Ağustos 1969)[1], çalışma alanı feminist teori, lezbiyen feminizm, queer teori, duygulanım teorisi, eleştirel ırk teorisi ve postkolonyalizmin kesişimini içeren İngiliz-Avustralyalı bir yazar ve akademisyendir. Duyguların toplumsal boyutunu ve dolaşımını araştırdığı çığır açıcı çalışması Duygunun Kültürel Politikası, yeni yeni ortaya çıkan duygulanım teorisi alanında temel bir metin olarak kabul edilmektedir.


OYUNBOZAN FEMİNİSTİN EL KİTABI

Sara Ahmed

Minotor Yayınları, 2024

Çeviri: Beyza Sumer Aydaş


Comments


bottom of page