top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Sahte Bandrol davası sonuçlandı

Sahte bandrol davası sonuçlandı: Sel Yayıncılık sahibine hapis cezası çıktıYazar Zeynep Kaçar'ın açtığı "sahte bandrol" davasında mahkeme, Sel Yayıncılık sahibi İrfan Sancı hakkında yaptığı suç duyurusunu haklı buldu. Dava sonucunda; İrfan Sancı'ya 10 ay hapis ve 4 gün karşılığı adli para cezası verildi.


İstanbul 2. Fikri ve Sınai Haklar Ceza Mahkemesi'nde görülen davada, İrfan Sancı için gerekçeli karar açıklandı. Karara göre Sel Yayıncılık sahibi İrfan Sancı'ya 10 ay hapis ve 4 gün karşılığı adli para cezası verildi. Sancı'nın cezası beş yıl içinde suç işlememek kaydıyla ertelendi.


Zeynep Kaçar, Kabuk adlı kitabının Sel Yayıncılık tarafından sahte bandrol ile basılmasının ortaya çıkması üzerine suç duyurusunda bulunmuştu. Kaçar, yayınevinin sahte bandrolle kitabını yayımlamasının ortaya çıkması üzerine Nisan 2019'da Sel Yayıncılık'tan ayrıldı.

Kaçar'la birlikte pek çok yazar, kendi kitaplarında da benzer olaylar yaşandığı gerekçesiyle yayıneviyle yollarını ayırdı. Bu yazarlardan biri Ferit Edgü'ydü.


Konuyla ilgili 2019 yılında açıklama yapan yayınevi sahibi İrfan Sancı: "Ferit Edgü'ye gerçek anlamda rezil olduğumuz, toparlamaya çalıştıkça batırdığımız, sonunda da nasıl ve niçin olduğunu kendisine açıklamak zorunda kaldığımız bir süreç yaşadık. Hak kayıplarını giderdik," demişti.

Edgü ise İrfan Sancı'nın ifadelerinin tam tersi bir şekilde "İrfan Sancı'nın açıklamalarında adımın geçmesi üzerine, konuya açıklık getirmek için suskunluğumu bozmak gerekliliğini duydum. Telif haklarındaki kayıtlar karşılanmadığı gibi böyle bir öneri de almış değilim," demişti.

bottom of page