top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara

Senden Kurtulduğumda

2022 Ulusal Kitap Ödülü, PEN/Jean Stein Kitap Ödülü, PEN/Bingham Ödülü, 2023 Carnegie Kurguda Mükemmeliyet Madalyası ve 2023 ASPEN Words Edebiyat Ödülü uzun listelerine kalan Senden Kurtulduğumda ile Jonathan Escoffery, sadece bir ailenin hikâyesini değil, aynı zamanda Amerikan toplumunun genel bir portresini çizerken kalemini göçmenlik, kimlik, iklim krizi, aile bağları ve hayatta kalma temaları etrafında ustalıkla dolaştırıyor.Senden Kurtulduğumda, karakter yaratmadaki ustalığı, bağımsız olarak da okunabilecek öykülerle inşa edilmiş roman dokusu ve okurların zihinlerinde bıraktığı edebî lezzetiyle şapka çıkarılması gereken bir ilk kitap. Jamaika kökenli bir ailenin Amerika'da karşılaştığı zorlukları ve kimlik arayışını merkezine alan roman, farklı aile bireylerinin bakış açılarından Amerikan rüyasının vaatlerine ulaşma çabalarını ve bu süreçte karşılaştıkları ırkçılık, yabancılaşma ve aidiyet mücadelesine odaklanıyor. Modern Amerikan toplumunun karmaşıklığını ve göçmen deneyiminin çeşitliliğini ustalıkla gözler önüne seren Jonathan Escoffery 2023 yılında Booker Ödülleri’nde kısa listeye kalma başarısını da gösterdi. 

Roman boyunca benzersiz bir anlatım tarzı tutturan Escoffery, günlük yaşamları üzerinden kahramanlarının iç dünyalarının derinliklerine ulaşmayı başarıyor. Bireysel ve toplumsal düzeyde yaşanan mücadeleleri, kırılgan insan ilişkilerini ve kuşaklar arası çatışmaları gerçekçi bir şekilde yansıtan Senden Kurtulduğumda, odağına aldığı evrensel ve kişisel meseleleriyle zamansız bir kurmaca klasiği olmaya aday. 


Yayımlandığı tüm ülkelerde ses getiren ve aynı zamanda 2022 Ulusal Kitap Ödülü, PEN/Jean Stein Kitap Ödülü, PEN/Bingham Ödülü, 2023 Carnegie Kurguda Mükemmeliyet Madalyası ve 2023 ASPEN Words Edebiyat Ödülü uzun listelerine de kalan Senden Kurtulduğumda ile Jonathan Escoffery sadece bir ailenin hikâyesini değil, aynı zamanda Amerikan toplumunun genel bir portresini çizerken kalemini göçmenlik, kimlik, iklim krizi, aile bağları ve hayatta kalma temaları etrafında ustalıkla dolaştırıyor.


Jonathan Escoffery Amerikalı bir yazardır. İlk romanı If I Survive You, diğer ödüllerin yanı sıra 2022 National Book Award for Fiction için uzun listeye ve 2023 Booker Prize için kısa listeye seçildi. Roman eleştirmenler tarafından olumlu karşılandı ve Escoffery'nin mizahı, anlatım tarzı ve göçmenlik deneyiminde kimliği keşfetmesi övüldü.


SENDEN KURTULDUĞUMDA

Jonathan Escoffery

Livera Yayınevi, 2024 

Çeviri: İsmail Ferhat Çekem 

Tür: Roman

296 s.

Comentários


bottom of page