top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Oyuna hazır mısınız?

Sporla aşkı, efsanelerle fanileri, klişeyle aşkınlığı beraberce ele alan Sicim Teorisi, David Foster Wallace’ın yaratıcı zihninin kıvılcımlarını gözler önüne seren, ilham verici bir metin.

Büyük hayaller, kortlarda geçen uzun saatler, kazanılan zaferler, beklenmeyen düşüşler; nice acılar, nice merhemler. Sicim Teorisi, David Foster Wallace’ın tenis yazılarını bir araya getiriyor ve bu spora erken yaşlarda gönül vermiş yazarın gözünden sadece bir spor analizi değil, bir yaşam alegorisi sunuyor.


David Foster Wallace 1962 yılında New York eyaletinde dünyaya geldi. Illinois’de büyüyen Wallace, üniversite eğitimini Amherst College’da aldı. Felsefe ve edebiyat öğrenimi gören yazar, ilk romanı Broom of the System yayımlandığında 24 yaşındaydı. Çeşitli üniversitelerde edebiyat dersleri vermiş, denemeleri ve öyküleriyle Might ve GQ’dan Playboy ve Paris Review’a uzanan çeşitli dergilerde yer almıştır.


Yaşamı boyunca içine kapanık ve depresif olduğu söylenen, çeşitli antidepresanların yanı sıra elektro-konvülsif tedavi yoluyla da “iyileştirilmeye” çalışılan Wallace, 2008 yılında ömrü boyunca direndiği depresyona yenilmiş ve Kaliforniya’daki evinde kendini asarak hayata veda etmiştir. Yarım bıraktığı ve ölümü ardından yayımlanan romanı The Pale King, 2011 yılının Nisan ayında okurla buluşmuş ve o yılın Pulitzer finalistleri arasına girmiştir. David Foster Wallace, kendi içinde âdeta matematiksel bir kurgusu olan roman, kısa öykü ve denemelerinin yanı sıra magnum opusu kabul edilen Infinite Jest romanıyla çağımızın ve tüm zamanların en önemli edebiyatçılarından biri olarak anılır. Kendine has stili, ağırlıklı olarak kullandığı ve hiperaktif zihninin kıvılcımlarını yansıtan dipnotları, dolambaçlı ifadelerin ve karmaşık konuların altından duru, muzip ve dürüst manevralarla kalkmasıyla dikkat çeker. Wallace, kendi yazınını post-postmodernizm bağlamında konumlandırmış ve kendisinden sonra gelen pek çok Amerikan yazarını etkilemiştir. Eleştirmen James Wood’un histerik gerçekçilik adını verdiği bağlamda ele aldığı Wallace, Dave Eggers’tan Jonathan Franzen’a, George Saunders’tan Zadie Smith’e ve Elizabeth Wurtzel’e varana değin pek çok yazara ilham kaynağı olmuştur. Yazar, kendi eserlerinden bahsederken onu esas ilgilendiren şeyin bugün, bu çağda insan olmanın ve bir bilince sahip olmanın ne anlama geldiğini irdelemek olduğunu belirtir. Tema açısından çok çeşitli olan makaleleri, pornografi endüstrisinden tenise, Maine’de gerçekleşen bir ıstakoz festivalinden senatör John McCain’in 2000 yılındaki başkanlık kampanyasına uzanır.

Eserlerinden bazıları: The Broom of the System, Infinite Jest, The Pale King, Girl with Curious Hair, Oblivion, Consider the Lobster, A Supposedly Fun Thing I’ll Never Do Again, Bu Su (Siren, 2009) İğrenç Adamlarla Kısa Görüşmeler (Siren, 2009)


SİCİM TEORİSİ

David Foster Wallace

Siren Yayınları, 2023

Çeviri: Cem Pekdoğru - İnan Özdemir

192 s.

Comments


bottom of page