top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Aşağı dünyalardan yukarı dünyalara... Mezar çukurlarından takımyıldızlara...

Dünya edebiyatında iz bırakan yazarların Türkiye’de daha önce basılmamış önemli eserlerinden oluşan edebiyat serisi Babil Ekspres, dünyaca ünlü Dracula’nın yazarı Bram Stoker’ın Yedi Yıldız Taşı’yla devam ediyor!


Bram Stoker Türkçeye ilk kez çevrilen korku romanı Yedi Yıldız Taşı’nda okurları, eski Mısır kraliçesi Tera’nın mumyasını canlandırmak isteyen bir Eski Mısır bilimcisinin muhteşem bir mücevher bulmasıyla başlayan gizem ve gerilim yüklü yolculuğa davet ediyor.

Uluslararası alanda beğeni kazanmış seçkin romanları edebiyatseverlerle buluşturmaya devam eden Kafka Kitap’ın Babil Ekspres serisi, dünya edebiyatının önemli isimlerinin daha önce Türkçede yayımlanmamış kitaplarını okurlara ulaştırıyor. Serinin yeni kitabı olarak yayımlanan Bram Stoker imzalı Yedi Yıldız Taşı’nı İngilizce aslından dilimize Belgin Selen Haktanır çevirdi.


Genç avukat Malcolm Ross, bir gün sabahın erken saatlerinde uykusundan uyandırılır. Yeni tanıştığı güzel Margaret’ın babası, tutku dolu bir Eski Mısır bilgini olan Abel Trelawny kendi malikânesinde saldırıya uğramıştır. Ross, olan biteni anlamak ve sevdiği kadının yardımına koşmak için hemen yola çıkar. Günler boyunca baygın yatan Trelawny’nin başında nöbet tutarlar. Malikânenin her köşesi Eski Mısır’ın kutsal mezar eşyaları, bibloları ve değerli taşlarıyla doludur. Saldırıyla ilgili ortaya çıkan tuhaf gerçekler, evin kasvetli ve büyülü atmosferi içeridekileri yavaş yavaş etkisi altına almaya başlar. Fakat gizem, kendi attığı düğümleri vakti gelince tek tek çözecektir...


Gotik edebiyatın ünlü klasiği Dracula’nın ölümsüz yazarı Bram Stoker, Yedi Yıldız Taşı’nda Eski Mısır’ın mezar taşları, hiyeroglifleri, mumyaları, tanrıları ve tüyler ürpertici ritüellerinin üzerine yıldızların ışığını tutuyor. Aşağı dünyalardan yukarı dünyalara... Mezar çukurlarından takımyıldızlara... Sembollerden anlamlara... Ölümden dirilişe... Bütün sırlarından soyunan “gerçeğe” doğru çağırıyor: Büyük Deney’e hazır mısınız?


Bram Stoker 1847 yılında Dublin’de, bir devlet memurunun oğlu olarak dünyaya geldi. Çocukluğunda geçirdiği uzun bir hastalığın ardından evinin yakınındaki bir okula devam etti. On altı yaşındayken Trinity College, Dublin’e başladı ve çocukluk hastalığının etkilerini yenerek üniversitenin en başarılı sporcularından biri oldu. Aynı zamanda üniversitenin Felsefe Cemiyeti’nde aktif rol aldı, aktör Henry Irving’in bir oyununu izledikten sonra tiyatroyla ilgilenmeye başladı. Babasının izinden giderek bir süre devlet memurluğu yapsa da tiyatro tutkusu galip geldi; tiyatro eleştirileri yazdı, daha sonra Henry Irving’in tiyatro kumpanyasının menajerliğini üstlendi ve bu görevini sürdürürken ABD ve Kanada’ya seyahat etti.

Tiyatro eleştirilerinin yanı sıra dönemin dergilerinde öyküler de yayımlayan Bram Stoker, 1897 yılında Dracula’nın yayımlanmasının ardından üne kavuştu. Diğer eserleri arasında, bugün unutulmuş olan The Snake’s Pass (1890), Personal Reminiscences of Henry Irving ve The Lair of the White Worm (1911) sayılabilir. Evli ve bir çocuk babası olan Stoker 1912 yılında Londra’da öldü.


YEDİ YILDIZ TAŞI

Bram Stoker

Kafka Kitap, 2022

Çeviri: Belgin Selen Haktanır

Комментарии


bottom of page