top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Mitolojik yaratıklar ile alt-insanların tamamının dâhil olduğu bir macera…

Asgaard, Atlantis, Valhalla, Odin, Thor, Merlin, valkiriler, mütantlar ve tüm panteonlardan bildiğiniz onlarca tanrı, tanrıça ve yarı-tanrılar, büyücüler, şekil değiştirenler ve aklınıza gelebilecek tüm mistik ve mitolojik yaratıklar ile alt-insanların tamamının dâhil olduğu bir macera… Ve tüm bunların farklı hesaplarla yürüttüğü kıyasıya bir mücadele…

“İnziva ve tefekkür, görünüşte takdir edilir, ancak, yönetenler safında, aslında teşvik edilmez ve hoş görülmez. Çünkü içe dönük bir ritüeldir, uyanışa ve farkındalığa yol açabilir. Bu sebeple hükmedenler bireyin kendisiyle baş başa kalmamasına özen göstermek zorundadır ve birey dışa dönük, toplu ritüellerle meşgul tutulur. En kullanışlı yöntemler topluluk halinde uygulanan ibadetlerdir. Böylelikle kişilik, sürü havuzunda eritilir ve kaçınılmaz olarak, zaman içinde, yok edilir. Kişinin kendisini sevmesi ve kendisinden memnun olmasına izin verilmemesi de hayatidir.


Kendisini seven ve kendisine değer veren birey özgürleşir ve kontrol edilemez hale gelir. Atlantis’in amacı, kişiye kendisini yetersiz ve değersiz hissettirmek olmalıdır. Din bu noktada en mükemmel enstrümandır. Hatalar kişiliği geliştirir çünkü hatalardan öğrenilir, ders çıkarılır. Kişi hata ile günah arasındaki farkı ayırt edemez hale getirilmelidir. Hatadan öğrenilir ancak günahtan öğrenilmez. Pişman olursun, utanırsın ve tövbe edip bağışlanmak için yaltaklanırsın. Kişinin kalıcı bir suçluluk hissi içinde yaşaması sağlanmalıdır. İdeal toplumun önemli özelliklerinden biri budur.”

Loki’nin ağzından şaşkınlıkla bir “Âmin!” çıktı.


Kemal Gökçe Dolu 1970 yılında, Konya’da doğdu. Boğaziçi Üniversitesi, Ekonomi bölümünü bitirdi. 1992 yılından bu yana para ve sermaye piyasalarıyla meşgul. Evli ve bir kızı var.


YILAN BALIĞI

Kemal Gökçe Dolu

Karakarga Yayınları, 2023

Tür: Roman

272 s.

Comments


bottom of page