top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

“Ordular, ilk hedefiniz Akdeniz’dir. İleri!”

Çocuk ve gençlik edebiyatına nitelikli eserler kazandıran yazar Nur İçözü’nün yeni kitabı Zafere Açılan Kapı, Altın Kitaplar etiketiyle raflardaki yerini aldı.


Memleket yangın yeriydi. Genç yaşlı, kadın erkek demeden yıllar süren bir savaşın içindeydiler. Çocuklar bile meydanlarda yiğitçe savaşıyorlardı. Düşman dört bir yanda, yıllarca komşu görünenler pusuda, asker yorgun, açlık kapıdaydı...

Tüm bunlara dur demenin vakti gelmiş de geçiyordu. Anneler, babalar, gençler, çocuklar ve yaşlılar millî mücadelenin korkmaz bir neferi olarak vatanı korumak, düşmanları ülkeden kovmak ve özgür bir gelecek uğruna o büyük önderin, Mustafa Kemal'in peşinden gidiyordu. Nice Mustafalar, Osmanlar, Aliler, Sarı Ayşeler, Kemaller, Gazi Dedeler, Hatice Kadınlar vardı bu mücadelenin kilometre taşlarında. Gencecik analar minik bebelerini sırtlarına bağlayıp kağnılarıyla silah taşıyorlardı cepheye.


Kimisi yere yığılan öküzünün boyunduruğunu kollarıyla çekip yetiştiriyordu silahları cephedeki yiğitlere. Yeri geldi yakılan köylerde yaralara merhem oldular, yeri geldi yayan yapıldak vurdular kendilerini yollara. Yeri geldi atlarını dörtnala kaldırdılar. “Ordular, ilk hedefiniz Akdeniz’dir. İleri!” komutuyla İzmir’in dağlarından aşıp Zafere Açılan Kapı’nın önünde doğan güneşi yorgun ama gururla kucakladılar.


Nur İçözü, 1948 yılında İstanbul’da doğdu. 1967 yılında o günlerin en önemli yayın grubu olan Hayat Yayınları yazı işleri ailesine katıldı. 1971 yılında, Hayat Yayınlarının arasında yer alan Doğan Kardeş çocuk dergisini yönetmeye başladı. Daha sonra Tay Yayınlarında, Walt Disney yayın grubuna ait dergilerin yayım çalışmalarında bulundu. Tercüman gazetesi ailesine yazı işleri müdürü olarak katıldı. Tercüman ve aynı aileye bağlı Bulvar gazetesine sayfalar hazırladı. Tercüman Çocuk dergisinin yazı işlerini yönetti. Aynı gazeteden emekliye ayrıldıktan sonra, meslek yaşamına Milliyet gazetesi dergi grubunda devam etti. Milliyet Kardeş dergisinin yayın danışmanlığını yaptı. Milliyet ve Radikal gazetelerinde sanat yazıları yazdı. Fenomen ve Burç 2000 dergilerinin yazı işleri müdürlüğünde bulundu. Aynı yayın grubunda yer alan çeşitli dergilerde sanat sayfaları hazırladı, yayın danışmanlıklarını gerçekleştirdi.


1997 yılında yazdığı Kar Masalları ile çocuk ve gençlik yazını dünyasına kitaplarıyla katıldı. Çocuk Edebiyatı Mizah Öyküleri 2000 yarışmasında Bugün Ne Cadılık Yaptım? adlı kitabıyla ikincilik ödülü aldı. Yazarın 90’ın üzerinde yayımlanmış kitabı bulunmaktadır.


ZAFERE AÇILAN KAPI

Nur İçözü

Altın Kitaplar, 2021

Çocuk (+12 Yaş)

176 s.

Comments


bottom of page