top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Emperyalizme karşı verilen onurlu direniş destanı

Belgin Bıyıkoğlu'nun kaleme aldığı, gerçek olaylara dayanan Zaman Geçer Sesler Kalır adlı kitabı, Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde emperyalizme karşı verilen onurlu direniş destanının da romanıdır aynı zamanda.

Türklerin Rumeli’ne geçtikleri ilk yer olan Çardak kasabasını merkeze alınarak; savaşın, yoksulluğun, işgalin, acıların ve yanmış yıkılmış şehirlerin gölgesinde; aile, vatan ve doğa sevgisi, dostluk, sevda, arkadaşlık konularını yerel dille ama evrensel bir bakışla anlatan Zaman Geçer Sesler Kalır okurla buluştu.


2022 yılında 77. Yunus Nadi Roman Ödülü’nü alan Dünya Döner Renkler Kalır kitabının gölge kahramanı Sabite Hanım’ın yaşamının, on yaşıyla Cumhuriyet’in ilanından hemen sonrasına kadar olan dönemini anlatan roman okurlarının o zamanlara adeta birebir tanık olmasını sağlıyor.


Belgin Bıyıkoğlu İlkokulu İstanbul ve Çardak’ta okuyup ardından Çardak Ortaokulu ve Lapseki Lisesi’ni bitirdi. Ege Üniversitesi Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksek Okulu’na bir sene devam ettikten sonra aynı üniversitenin Fen Fakültesi Mikrobiyoloji Bölümü’nden 1981 yılında mezun oldu. 1981’den 2015 yılına kadar ilaç sektöründe orta kademe yöneticiliği yaptı.


2008-2018 yılları arasında çeşitli dönemlerde Jale Sancak Öykü ve Roman Atölyesi’ne devam etti. Öykülerinden bazıları Varlık, Ekin Sanat dergileri ve Galapera Fanzin’de yayımlandı. 2019 yılında İthaki Akademi tarafından verilen editörlük eğitimine, 2020 yılında Mario Levi İleri Düzeyde Yazarlık Atölyesi’ne, 2021 yılında MasterCamp Yazarlık Akademisi’ne devam etti. 2018 yılı Nisan ayında ilk öykü kitabı Hadi Gülümse, Sinopsis Yayınevi tarafından basıldı. 2019 yılından beri Kirpi Edebiyat ve Sanat ile Panzehir dergilerinde öyküleri yayımlanmaktadır. Üç ayda bir basılı olarak yayımlanan Kirpi Edebiyat Seçkisi yayın kurulunda görev almakta olup her sayısında yeni bir öyküsüyle yer almaktadır. 2020 yılında geliri Üniversiteli Kadınlar Derneği’ne verilen 21 Kadın 21 Öykü kitap seçkisinde “Mazi Kalbimde Yaradır” isimli öyküsüyle, 2021 yılında da Destek Yayınları tarafından hazırlanıp basılan Gücüne Gelsin ortak öykü kitabında “Annemin Gözleri” isimli öyküsüyle yer aldı.


Dünya Döner Renkler Kalır adlı romanıyla 2022 yılında 77. Yunus Nadi Roman Ödülü’nü aldı. Liseden beri hiç bırakmadığı yağlıboya resim çalışmalarını, 2000-2002 yılları arası İstasyon Sanat Eğitim Merkezi’nde resim ve sanat tarihi eğitimi, 2003- 2007 arasında ressam Feyyaz İnanç Atölyesi’nde resim dersleri alarak geliştirdi. 2002-2021 yılları arasında çeşitli ortak sergilere katılmış olup resim çalışmalarına şu an evinden devam etmektedir. 1988 yılından beri evli olup iki yetişkin çocuk annesidir.


ZAMAN GEÇER SESLER KALIR

Belgin Bıyıkoğlu

Destek Yayınları, 2023

280 s.

Son Yazılar

Hepsini Gör

Spinoza’yla Bir Yürüyüş

Sevinç Türkmen’in Ethica’yı rehber edinerek yazdığı Aşkın Ontolojisi de öncelikle Spinoza’nın mesajlarından birini hatırlatmaya çalışıyor: Temel meselemiz özgürlükse ontolojiden yani doğadan başlamak

Commentaires


bottom of page