top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Savaş yılları İstanbul'unun bir başka yüzü

Zaniyeler, savaşla, kıtlıkla, hastalıkla boğuşan İstanbul'un ışıltılı ama karanlık tarafının anlatıldığı tarihî bir belge.

"İhtimal bana "bedbin kadın" diyeceksiniz, ihtimal bana hapishanelerin lebalep, tevkifhanelerin kapılarına kadar dolu olduklarından bahsedeceksiniz. "O halde nasıl olup da mücrimlerin cezasız kaldığından bahsediyorsun?" diye soracaksınız; fakat bilmiyor musunuz ki hapishaneleri dolduranlar zayıf ve kimsesiz olanlardır. Asıl caniler, asıl büyük caniler, maatteessüf hür ve serbesttirler. Hür ve serbest olarak cinayetlerine devam etmektedirler."


Selahattin Enis'in ilk olarak 1923'te kitaplaştırdığı ve bugün bile edebiyatımızın en sarsıcı metinlerinden biri olarak görülen Zaniyeler'de savaş yılları İstanbul'unun "bir yüzü" anlatılıyor. Dönemin taşkın salon eğlenceleri, sonradan görme savaş zenginleri, müsrif sosyete, gündüzleri yoksul halka nutuklar atıp gecelerini sefahatle geçiren siyasetçiler, ikiyüzlü gazeteciler ve yazarlar… Kendini bir anda tüm bunların ortasında bulan Fitnat'ın tuttuğu hatıra defteri, İstanbul'un en karanlık dönemlerinden birine dair önemli kaynaklardan biri..

Selahattin Enis Atabeyoğlu, 1892'de Alanya'da doğdu. Birinci Dünya Savaşı'nda hukuk öğrenimini bırakarak yedek subay rütbesiyle orduya katıldı. Devlet Denizyolları'nda uzun yıllar çalıştı. 1910'lu yılların başlarında gazete ve dergilerde yazmaya başlayan Selahattin Enis, resmî görevinin yanında çeşitli basın yayın kuruluşlarında da çalıştı. Birçok eserinde Mütareke dönemi İstanbul'unu anlatan yazar, 1942'de İstanbul'da öldü. ZANİYELER

Selahattin Enis Can Yayınları, 2022 Dizi: Can Miras Tür: Roman 264 s.

Comments


bottom of page