top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara

2024 Seyhan Livaneli Öykü Ödülü Ruhsan Çarpadan'ın oldu

Eksik Parça Yayınları tarafından düzenlenen 2024 Seyhan Livaneli Öykü Yarışması'nın bu yılki kazananı 'Aldığım Yol' ve 'Kekik Kokusu' başlıklı öyküleriyle Ruhsan Çarpadan oldu.Amacı, “Edebiyat dünyamıza soluk katabilecek yeni yazarlar ortaya çıkarmak ve Seyhan Livaneli’nin değerli anısını yaşatmak.” olan ödüle başvurular, 2023 Haziran ayında alınmaya başlanmıştı. Öykü türünde kitabı yayınlanmamış adaylar, herhangi bir ödül almamış olan ikişer öyküsüyle ödüle başvurdu. Beşincisi düzenlenen yarışmanın bu yılki konusu “Yol-Göç” olarak belirlenmişti.


Zülfü Livaneli, Barış İnce, Jale Sancak, Gaye Boralıoğlu, Hakan Akdoğan, Menekşe Toprak ve Zafer Köse’den oluşan seçici kurul, altı adayı finalist olarak belirledi:

Ayşe Mehtap Sağocak, Ruhsan Çarpadan, Doruk Koç, İpek Sözen, İnan Palancı, Nazlı Akın.


Finalistler arasında yaptığı ikinci tur değerlendirme sonrasında, seçici kurul, ödülü Ruhsan Çarpadan’a vermeyi kararlaştırdı.


2024 ödül törenimiz 26 Nisan’da yapılacaktır. Tüm edebiyat severlere açık ve ücretsiz olarak düzenlenecek Kozyatağı Kültür Merkezi’ndeki gecede, jüri üyelerinin düzenleyeceği panel ve söyleşilerle, bir edebiyat etkinliği gerçekleştirilecek. Ayrıca Ferhat Livaneli, müzik dinletisiyle bizlerle olacaktır.


Aynı gece, önceki yıllarda ödül kazanan Servet Şan Durukan ve Anıl Çetinel Örselli’nin Eksik Parça Yayınları’ndan çıkan kitapları için imza etkinliği de yapılacaktır.


Bu yılın kazananı Ruhsan Çarpadan’ın da, gelecek yılki törene kadar kitabı Eksik Parça Yayınları tarafından yayımlanacaktır.


Düzenleme Kurulundan Ayça Erdura, bir sonraki yıl için belirlenecek konu ve şartların Haziran 2024 tarihinde duyurulacağı bilgisini verdi.


Gaia Studio sponsorluğunda gerçekleştirilecek olan ödül törenimizde 26 Nisan 2024 Kozyatağı Kültür Merkezi Gönül Ülkü Gazanfer Özcan sahnesinde saat 20:00’de görüşmek üzere.

bottom of page