top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Dünyaya hınzır bir meleğin bakışlarıyla bakmak

Müge İplikçi, Ah Be Melek’te dünyaya hınzır bir meleğin bakışlarıyla bakıyor. İnsanların, nesnelerin, mekânların bir meleğin kanadında oradan oraya taşındığı bir büyük anlatıya dönüşüyor küçük anların ve küçük insanların öyküleri.

Gökyüzünde bir melek, ovaların, dağların, nehirlerin üzerinden geçiyor; kentleri dolduran insan kalabalığına takılıyor gözü. Yeryüzündeki melekleri seyrediyor, hüzünden deliliğe, delilikten hüzne giden bir seyri var kanatsız meleklerin hayatlarının. Her hikâye bir diğerine değiyor, nesneler ve insanlar hikâyeler arasında dolaşıyor. Meleğin yüzünde kimi zaman hınzır, kimi zaman şaşkın, kimi zaman acıklı bir gülümseme… Kanatlarının vuruşuyla hızlandırıyor dünyayı ve anlatıları.


Müge İplikçi İstanbul’da doğdu. Kadıköy Anadolu Lisesi’nden sonra İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirdi. İstanbul Üniversitesi Kadın Sorunları ve Araştırma Bölümü’nden ve The Ohio State University’den iki ayrı yüksek lisans derecesi aldı. Perende (1998), Columbus’un Kadınları (2000), Arkası Yarın (2001), Transit Yolcular (2002), Kısa Ömürlü Açelyalar (2009) ve Tezcanlı Hayalet Avcıları (2013) adlı altı öykü kitabı var. Romanları Kül ve Yel (2004), Cemre (2006), Kafdağı (2008) ve Civan (2012) yanı sıra Yıkık Kentli Kadınlar ve Cımbızın Çektikleri (Ümran Kartal ile birlikte) adlı inceleme kitapları da bulunan Müge İplikçi 1996 Yaşar Nabi Nayır Gençlik ödülü ve 1997 Haldun Taner ödülü üçüncülüğünü kazandı. Yazdığı ilk gençlik romanı olan Yalancı Şahit (2010) ÇGYD Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği jüri özel ödülüne değer görüldü. Bir diğer gençlik romanı olan Saklambaç ise 2013 yılında yayınlandı. Uçan Salı ve Acayip Bir Deniz Yolculuğu adlı iki çocuk kitabı bulunan yazarın öykü ve romanları birçok dile çevrildi. Türkiye PEN Kadın Yazarlar Komitesi başkanlığını bir dönem sürdüren yazar, halen Vatan gazetesinde köşe yazarı.


AH BE MELEK

Müge İplikçi

Doğan Kitap, 2023

Tür: Öykü

120 s.


Comments


bottom of page