top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Özleyen, kavga eden, mektup yazan, dertleşen, kuşak çatışması yaşayan insanlar…

Helen Garner’ın kaleme aldığı Benim Katı Yüreğim'deki öykülerde, yaşlanmış anne babasını ziyarete gelen bir genç kadın, meraklı bir kız çocuğu, uzun yıllar boyunca görüşmemiş iki eski dost, hayal kırıklığıyla evine dönen bir kadın, evden eve sürüklenen bir müzisyen yer alıyor.

Okur, Helen Garner’ın az sayıdaki ama ustaca fırça darbeleriyle yarattığı ve empatiyle yaklaştığı bu karakterlerin hayatına bir noktadan, bir olayın tam ortasından giriyor ve seçilmiş sıradan anların, içsel çatışmaların canlandırıldığı küçük sahneleri izledikten sonra da çıkıyor. Sakin ve zarif bir duyarlılıkla, gevezelikten uzak, açık ve dürüst bir anlatımla kaleme alınmış bu öyküler okurda başta fark etmediği derin izler bırakıyor.


Helen Garner 1942 yılında, Avustralya’nın Victoria eyaletinin Geelong şehrinde doğdu. Melbourne Üniversitesi’nde İngilizce ve Fransızca okudu, mezun olduktan sonra bir süre öğretmenlik yaptı. Roman, öykü, deneme, senaryo, günlük gibi birçok türde eser verdi; 1990’lardan itibaren, Avustralya’da işlenmiş ve ses getirmiş kimi suçların mahkeme sürecini takip edip bu deneyimlerini kitaplaştırdı. Melbourne Edebiyat Ödülü, Windham-Campbell Ödülü, Australia Council Edebiyatta Yaşam Boyu Başarı Ödülü gibi ülkesinin birçok önde gelen edebiyat ödülüne layık görülen Garner’ın başlıca eserleri şunlardır: “Monkey Grip” (1977), “The Children’s Bach” (1984; Çocuklar İçin Bach, YKY, 2021), “The First Stone” (1995), “Joe Cinque’s Consolation” (2004), “The Spare Room” (2008), “This House of Grief” (2014).


BENİM KATI YÜREĞİM

Helen Garner

Yapı Kredi Yayınları, 2023

Çeviri: Darmin Hadzibegoviç

104 s.


Comments


bottom of page