top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Birinci Oğuz Atay Öykü Ödülü sonuçları açıklandı

Edebiyatımızın usta kalemi Oğuz Atay adına İnebolu Kültür ve Sanat Derneği tarafından bu yıl ilki düzenlenen öykü ödülleri sahiplerini buldu.


Birinci Oğuz Atay Öykü Ödülü'nün Hasan Özkılıç, Hürriyet Yaşar, Ercan Y Yılmaz, Hüseyin Peker ve Altay Ö. Erdoğan’dan oluşan seçici kurulu değerlendirmelerini sonuçlandırdı. Seçici kurulun ortak kararı ile Oğuz Atay Öykü Ödülü'nü bu yıl iki öykü aldı.


Öykünün ana gereci olan Türkçeyi doğru kullanırken, bunun ötesine geçip güzel de kullanabilmesi, yaratılan öykü kişisinin duygu dünyasını onun ağzından, alabildiğine inandırıcı bir söylemle okura iletebilmesi, toplumsal barışı, özellikle de alt kimlikler arası barışı, alt kimlikçilik tuzağına düşmeden savunabilmesi, yaşamı, insani değerleri küçültücü, çürütücü değil, yüceltici bir bakış açısından görmesi biçiminde özetlenebilecek özellikleri nedeniyle “Hepiniz Bir Köşede” öyküsü ile Tamer Hırca’ya ve kendine özgü bir öykü atmosferi oluşturmada ve bu atmosferi besleyen deneysel bir dil kullanmadaki başarısı, felsefî ve deneme tadında bir anlatım ve bu anlatımı destekleyen kurgusu için “Altı Buçuk” öyküsü ile Usame Yördem’e verildi. Hazırlanacak anı kitabına girmeye hak kazanan öyküler aşağıdaki gibi:

“Koku” Bahar Yaka “Beyaz Masa Örtüsü” Refiye Nevra Akdemir “Hesaplaşma” Mustafa Soyuer “Zülâl” Vicdan Efe “Laneti Teyzem Bozdu” Ferda Albağ “Zeytin Ağacı” Mehmet Galip Aksoy “Ağır Ölüm” Fulya Taşçeviren “Asiye” Behiye Sağlam “Elem Tere Fiş Kem Gözlere Şiş” Havva Evin Akay “Minço’nun Demirci Çırağı” Zerrin Saral Ödül töreni 12 Ekim 2021 günü İnebolu’da yapılacak.

Kommentarer


bottom of page