top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Can Yayınları'nda Aralık ayı

2010 Nobel Edebiyat Ödülü'nün sahibi Heinrich Böll'den Nehir Kıyısı Kadınları; Rita Guibert'ın, Neruda, Borges, Asturias, Paz, Cortázar, Márquez ve Infante'yle yaptığı söyleşilerin yer aldığı Yedi Ses; Reyhan Karaarslan'dan Göz Güneşe ve birçok yeni kitap aralık ayında okurlarla buluşuyor.


Heinrich Böll: Nehir Kıyısı Kadınları

Geçen zaman, eski yozlaşmışlıkların izini silebilir mi?


Nehir Kıyısı Kadınları, savaş sonrası Almanya'sında diyaloglar ve monologlar üzerinden bu soruya yanıt arıyor. Heinrich Böll'ün hayattayken yayımladığı bu son roman, Nobelli yazarın ülkesinin tarihi ve karakteriyle son kez hesaplaşması.


Heinrich Böll'ün son romanı okuru 1980'li yıllara, Bonn'da Ren Nehri kıyısındaki seçkin villalara götürüyor. Politikacıların, bankerlerin, aristokratların yaşadığı bu evlerde bu kez başroller ipleri elinde tutanlarda değil, iktidar oyunlarını ve entrikalarla dolu bir dönemi sorgulayan eşlerinde ve sevgililerindedir. İşledikleri suçları ve yolsuzlukları halktan büyük bir beceriyle saklayan aristokratlarla, geçmişteki suçlarının üstünü örterek liberal Almanya'ya uyum sağlayan eski Nazilerle, yozlaşmış bir düzenin maskeli aktörleriyle hesaplaşan Nehir Kıyısı Kadınları, savaş sonrası siyasetin karanlıkta kalan köşelerine ayna tutarken okuru etik bir hesaplaşmaya da davet ediyor.


Rita Guibert: Yedi Ses

Latin Amerika'yı oluşturan ülkelerin yıllarca birbirinden farksız görülmesinden ve Latin Amerika edebiyatının belli başlı imgelerle kısıtlanmasından bıkan Rita Guibert Yedi Ses'te, Neruda, Borges, Asturias, Paz, Cortázar, Márquez ve Infante'yle yaptığı söyleşilerle hem kıtalararası hem de kültürlerarası uçurumu kapatmayı amaçlıyor.


Reyhan Karaarslan: Göz Güneşe

Bellek, hatırlama, unutma gibi temaları işleyen Göz Güneşe'nin başkahramanı yaşlı bir kadın; bir bakımevinde ölüm kalım savaşı verirken unuttuğu anılarının yerine yenilerini yaratarak hayata tutunuyor. Anı kırıntıları ve çağrışımlara bakımevinde yaşananların eklemlenmesiyle ilerleyen bu çok katmanlı romanında Reyhan Karaarslan, "Nasıl varlığa geliriz?" ve "Nasıl varlıktan çekiliriz?" gibi zorlayıcı meseleleri irdeliyor.


Müge İplikçi: Transit Yolcular

Çağdaş edebiyatın usta yazarlarından Müge İplikçi, bu kitabında gitme ve kalma eyl