top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Çocuk Yazınında Futbol

Haziran 2021 yılında yayımlanan Çocuk Yazınında Futbol dosyasının genişletilip yeniden değerlendirildiği metinlerden oluşan bu kitap alana ilişkin futbol odağında derlenmiş ilk eleştirel metin olarak okurların karşısına çıkıyor.

Günümüzde futbolculuk maaş karşılığı icra edilen bir iş, televizyon kültürüne angaje seyirlik bir performans, tüketim kültürünün (sponsor, pankart, billboard, lisanslı ürünler) tüm imkânlarını kullandığı bir pazarlamacılık faaliyetidir. Eski parlak günlerini yaşamasa da ülkemizde futbolculuk kimliği sadece teknik anlamda bir sporcu olmayı değil millî ve derbi maçlar dolayımıyla siyasi bir nefer, sponsorluk mekanizmasıyla mankenlik ya da oyunculuk gibi başka iş kollarıyla da ilişkilenebilen ve futbolcu bedeninin temsiliyle öne çıkan ikonik bir imge, milletvekilliği statüsü kazanarak ya da sosyal medyanın etki alanını kullanarak kanaat önderine dönüşebilen politik bir figür olma potansiyellerini de içinde barındıran rizomik bir kimliktir. Taraftarlık da tüm bu kimliklerin kavşağında devingen yapıda dönüşebilen, global- lokal kültürel etkileşimlerle şekillenebilen, siyasi/ekonomik/sosyal koşullara göre dönüşebilen politik bir alandır. Zira taraftarlık sadece bir aidiyetlik müessesesi değil aynı zamanda futbol ekonomisini ayakta tutan aktif bir tüketici, siyasi iradeye yön verebilecek protest bir eylemci, seçimlerin seyrini değiştirebilecek oy potansiyelini de içinde barındıran etkin bir güruh olabilme halidir. Futbol bu haliyle saha içi ve saha dışı kimlikler arasında geçişliliği sağlayan çok katmanlı ve dinamik bir organizasyondur, bu yönüyle de farklı okuma pratiklerine imkân tanıyan bir temsil biçimidir.


Meryem Selva İnce 1988 yılında Bursa’da doğdu. 2015 yılında İstanbul Şehir Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. Aynı yıl Mimar Sinan Güzel Sanatlar Fakültesi’nin açmış olduğu pedagojik formasyon programını tamamladı. 2017 yılında Kültür Bakanlığı’nın GençDes fonu desteğiyle Çocuk Yazını projesini başlatarak cocukyazini.com sitesini kurdu. 2019 yılında Boğaziçi Üniversitesi’nde modern Türk dili edebiyatı alanında “Bir Romanı Tarihselleştirmek: Edebi Bir Olay Olarak Kürk Mantolu Madonna” başlıklı teziyle yüksek lisansını tamamladı. Çeşitli sempozyum ve panellerde konuşmacı olarak yer aldı. Şu anda Boğaziçi Üniversitesi’nde modern Türk edebiyatı alanında doktora eğitimine devam etmekte, Çocuk Yazını sitesinin genel yayın yönetmenliği görevini yürütmekte ve İstanbul Şehir Üniversitesi’nde yarı zamanlı okutman olarak çalışmaktadır. Çocuk edebiyatına ilişkin çalışmalarını okur odaklı teoriler ve edebiyat sosyolojisi alanında sürdürmektedir.


ÇOCUK YAZININDA FUTBOL

Meryem Selva İnce

Ornis Kitap, 2022

Tür: İnceleme

216 s.

Comments


bottom of page