top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Az yazılmış hayatlara yakından bir bakış

Sevim Çiçek’in uzun yıllar içinden getirdiği hikâyeler aynı zamanda bir yazarın sahip olduğu birikimin ne denli önemli olduğunu da gösteriyor.

Geleneklerin, yoksunlukların, şiddetin egemen olduğu bir coğrafyanın insanları. Sokuldukları cendereler, o sıkıntıların içinden çıkamama halleri, kimi zaman isyan edişleri ve çözüm arayışları. Sevim Çiçek az yazılmış hayatları çok yakından tanıyor olmalı ki o insanların yaşadığı dünyanın havasını, suyunu, soluğunu bu denli etkileyici biçimde anlatıyor.


Sevim Çiçek 1965’te doğdu. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’nde Tarih öğrenimi gördü. 1989’da başladığı öğretmenliğe 2006-2010 yıllarında ara verdi, bu sırada Tarih Vakfı’nda çeşitli projelerde görev aldı. 2010’da yeniden öğretmenliğe döndü, 2019’da emekli oldu. Öykü ve yazıları çeşitli dergilerde ve internet sitelerinde yayımlandı. Bursa Nilüfer Kütüphanesi’nin 2019’da Nezihe Meriç anısına düzenlediği öykü yarışmasına gönderdiği “Paydası Sıfır Olan Sayı Tanımsız ve Sonsuzdur” öyküsü yayımlanmaya değer bulunarak seçkide yer aldı. “Civan Buradadır Nasıl Geleyim” öyküsü 2020’de Nilüfer Kütüphanesi’nin Fakir Baykurt anısına düzenlediği öykü yarışmasında mansiyon aldı. Dağlar Taşlar Tanığımdır ilk kitabı.


DAĞLAR TAŞLAR TANIĞIMDIR

Sevim Çiçek

Notos Kitap, 2023

Editör: Mehmet Zeytin

Tür: Öykü

160 s.

Comments


bottom of page