top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Hayatı okumayı bilenler tesadüflere inanmaz: Eve Dönüş

Tan Taşçı ve Ezgi Durmuş’un beraber kaleme aldıkları Eve Dönüş, hayatımızdaki tesadüflerin yalnızca tesadüften ibaret olmadığını, bir eve dönüş hikâyesiyle anlatıyor.


Caner Almaz


Birisi Türkiye’nin en önemli pop ikonlarından, en çok dinlenen şarkıcılarından birisi. Diğeri ise yazdığı kitaplarla önemli bir okur kitlesi edinen bir yazar. Bu iki farklı dünyanın insanını hayat nasıl bir araya getirir? Bir araya geldiklerinde yapacakları, yazacakları kitapta ne anlatırlar?


Tan Taşçı, ülkemizin önemli ses sanatçılarından biri. Şarkıları online platformlarda on milyonlarca dinleniyor. Konserlerine bilet bulmak çok zor. Pop müzik sektörünün devri daimi düşününce, senelerdir bu sektörün içinde olup da bu denli başarılı olabilmeyi başaran sayılı isim var. İşte Tan Taşçı, bu isimlerden birisi. Yaptığı müzikler, yazdığı şarkı sözleri ve yaşam tarzı onu dinleyenlere ve sevenlere ilham olan birisi.


Ezgi Durmuş, Ya Da Biz Masal Olsak kitabıyla başladığı yazarlık serüveninde Hep Sonradan, İntihar Ormanları, Hüz ve son olarak da Öz kitaplarıyla hatrı sayılı bir okur kitlesi edinen bir yazar. 


Ezgi Durmuş, Armağan Çağlayan’ın Tan Taşçı’yı konuk ettiği Gör Beni’yi izlediğinde, programdan ve Tan Taşçı’nın söylediklerinden o kadar çok etkileniyor ki o gün arkadaşlarına “Ben Tan Taşçı’yla kitap yazacağım!” diyor. Bu bir hayal mi, önsezi mi, ileri görüşlülük mü, ne derseniz deyin… Bugün bu satırlarda bu iki isimin beraber kaleme aldığımı düşünürseniz, tesadüf olarak açıklanamayacağı kesin. İşte o program sonrasında, kader ağlarını örüyor. Ezgi Durmuş’un yanlış kişiye attığı mesaj onu Tan Taşçı’yla yapacakları ilk toplantıya götürüyor. Ne olduğunu, nasıl olduğunu anlamadan kendini Tan Taşçı ve ekibiyle kahvaltı masasında yapacakları kitabı konuşularken buluyor Ezgi Durmuş. Daha önce hiç tanışmadığı, huyunu suyunu bilmediği, beraber zaman geçirmediği, üstelik tüm Türkiye’nin tanıdığı bir pop ikonu karşısında nasıl hareket edilir, ne söylenir, ona dair ne, nasıl yazılır?

Daha ilk toplantılarından itibaren yola çıkışlar ve eve dönüşler üzerinden bir bağ kuruluyor ikili arasında. Tan Taşçı, sahne alacağı Bodrum’a davet ediyor yazarımızı. Bir hafta öncesinde aklında böyle bir şey yokken, evinde ertesi gün yola çıkacağı Bodrum seyahati için bavul hazırlar bir halde buluyor kendini Ezgi Durmuş. Ve yola çıkıyorlar…


Yol boyunca sohbetler, birbirlerini tanıma, anlama ve kitaba konu bulma arayışları esnasında, sıradan bir şehirler arası otobüs dinlenme tesisinde duruyorlar. Yemek yemek için, belki de saatlerdir yolda olduklarından ayaklarını açmak için… Tan Taşçı, oldukça uzak bir mesafeden kimi görüyor dersiniz? Diğerleri, hayır o değil, olamaz, Bodrum yolu üzerinde ona rastlamak mümkün değil diye ikna etmeye çalışırken Tan Taşçı kendinden emin bir şekilde Armağan Çağlayan’ın yanına kadar gidiyor. Herkes gerçekten şaşırıyor. Şok geçiriyorlar. Bu bir tesadüf olabilir mi? Bu neyle açıklanabilir ki? Beraber oturup neden orada olduklarından konuşuyorlar. Kitap projesini anlatıyorlar Armağan Çağlayan’a. Bu güzel rastlantı, denk geliş ya da adına ne derseniz deyin, garip durumla yola devam ediyorlar.

Bodrum’daki serüvenlerinde yine böyle tesadüfler içeren ve her biri ayrı ayrı şaşkınlık doğuran birkaç olay daha yaşanıyor ama ben bunları buradan anlatmayayım. Ama bu ikilinin bir araya gelmesi, boşuna değilmiş diye düşünüyorsunuz.


İkilinin birbirini tanıma evresinden sonra, sohbet edasında devam ediyor kitabımız. Ezgi Durmuş, Tan Taşçı’ya hayata ve dünyaya dair sorularını yöneltiyor. Tan Taşçı da bu sorulara yaşama felsefesi, hayata bakış açısı ve yaşadıkları üzerinden cevaplar veriyor. Neden vegan olduğunu, manifestation’a bakış açısını, doğa ve dünya üzerindeki konumumuz ve kendimize bakış açımıza dair içten bir döküm yapıyor Tan Taşçı. Yolculuk boyunca eve dönüşümüzün, kendimize bakışımızla ne kadar alakalı olduğunu kendi yaşamından örneklerle anlatıyor.


Tan Taşçı ve Ezgi Durmuş’un Destek Yayınları tarafından yayınlanan Eve Dönüş kitabıyla farklı bir kişisel gelişim ve dönüşüm hikâyesi kaleme alıyorlar ve hayatımızdaki tesadüflerin yalnızca tesadüften ibaret olmadığını bir eve dönüş hikâyesiyle anlatıyorlar.


EVE DÖNÜŞ

Tan Taşçı ve Ezgi Durmuş

Destek Yayınları, 2024

bottom of page