top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Litera

Şehir efsanelerinden eşsiz bir kurgusal gerçekliğe

Patrick Ness'in kullandığı farklı tarzlarla her edebî türe ne kadar yatkın olduğunu gözler önüne seren kitabı, Hakkında Hiçbir Şey Bilmediğim Şeyler Türkçede. ''Bu hikâyelerin hepsini, kimsenin okumayacağını düşünerek yazmıştım; yani kimse okumayacaksa, diye düşünmüştüm, sırf kendimi eğlendirmek için yazabilir ve yanıma kâr kalıp kalmayacağına bakabilirdim.''


İsa'nın çift eklemli dirseklerinden, Nuh'un gemisine almadığı dinozorlardan ya da Man Adası'ndaki Amazonlardan haberdar mıydınız? İyi niyetli, dahası iyi giyimli yetişkinlerin kötü giyimli çocukları hayırseverlik adına alıkoydukları giydirme trendi hakkında ne düşünüyorsunuz? Peki, telepazarlamayla öz savunma kursları satmak istemez misiniz? Endişelenmeyin haftalık kotayı doldurduğunuz sürece bu iş tam size göre. Şehir efsanelerinden eşsiz bir kurgusal gerçekliğe uzanan yaratıcılıkla dolup taşan öyküler...

Etkileyici eserlere imza atan Patrick Ness, bu kitabında kullandığı farklı tarzlarla her edebî türe ne kadar yatkın olduğunu gözler önüne seriyor. Öykülerin türüne göre değişen yazı tipi karakteri ve sayfa düzenlemesi ise okurun metinle bütünleşmesini destekliyor.


Patrick Ness, 17 Ekim 1971 yılında Fort Belboir, Virginia'da dünyaya gelmiştir. Birçok ödül kazanmış ve The Cras of Henningtoh ve Topics About Which I Know Nothing isimli iki önemli bilim kurgu kitabının yazarıdır.


Yazar Patrick Ness, 2009 yılında Costa Çocuk Kitapları ödülünü kazanmış, 2009 Booktrust Gençlik Kitapları Ödülü, Yılın Gençlik Kitabı ödülü ve 2010 Carnegie ödülüne aday gösterilmiştir.


HAKKINDA HİÇBİR ŞEY BİLMEDİĞİM ŞEYLER

Patrick Ness

Deli Dolu Yayınları, 2021

Çeviri: Niran Elçi

256 s.