top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Sahne. Beden. Ruh.

Ayşegül Cengiz, Kıyıya Vuran adlı ilk kitabıyla, izleyicileri ve sevenleri için bu defa edebiyatın kanatlarıyla havalanıyor.


Çok az sanatçı bu üç yer, zaman ve mekânda; doğmuş olma zorunluluklarını harfiyen yerine getirebilir. Oyuncu, hekim ve yazar Ayşegül Cengiz, bu yoğun evrenin bir sanatçısı. Sanatın sahnesinde bu kez bir yazar olarak ilk defa yer aldığı Kıyıya Vuran’da bir kez daha tüm izleyicileri ve sevenleri için yeniden havalanıyor edebiyatın kanatlarıyla.


“Hızlı yürü, ama sakın düşme. Düşünme. Etrafına bakma. Kimse anlamasın. Farkına varmakla kör gibi yaşamak arasındaki o sipsivri çizgi bazen insanın göğsüne bastırır. Uyandırmak ister gibi. Kimisi ağrıya yanıt verir kimisi vermez. Soyun ve duşa gir! Üstündekileri yak. Damarları şişmiş hastalıklı bir elin sırtında dolanışı. Düşünceni çek üzerimden. Yaralı bir hayvan gibi kuyruğunu kıstırıp nereye gidilir ki? Gidilecek yer yok. Yak hepsini.”


Ayşegül Cengiz, tıp doktoru, oyun yazarı ve yönetmeni; tiyatro, sinema ve dizi film oyuncusu, dramaturg, kostüm tasarımcısı, tiyatro aşığı. 10 Aralık 1974’te Antalya Alanya’da dünyaya geldi. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi (1999) mezunu. 2004 yılında Aile Hekimi uzmanı oldu. Tiyatro ile tıp eğitimini aldığı dönemde tanıştı. İstanbul Tıp Fakültesi Tiyatro Topluluğu’nda pek çok projede yer alan Akman 1999 yılında Soytarılar Okulu adlı çocuk oyununu yönetti, oyun İstanbul Tıp Fakültesi’nde tedavi gören çocuklarla buluştu.


Şahika Tekand’ın kurduğu Studio Oyuncuları’nda 2004-2006 yılları arasında oyunculuk ve sanat eğitimi aldı. Studio Oyuncuları’nda pek çok projede oyuncu ve yönetmen yardımcısı olarak yer aldı. 2008 yılında Studio Oyuncuları Genç Projeler kapsamında Beckett’in ‘Not I’ adlı oyununu yeniden yazarak sahneledi. Studio Oyuncuları’nda yer aldığı projelerle Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali, Uluslararası Tiyatro Olimpiyatları, Toga Yaz Festivali, Bonn Bienali, 0090, Avrupa'dan Yeni Oyunlar (Wiesbaden), Wiener Festwochen (Viyana), MELEZ-Festival der Kulturen (Bochum) gibi pek çok önemli festivale katıldı.


Şahika Tekand'ın sahnelediği '’Play’' adlı oyunla İstanbul Şehir Tiyatroları’nda 2014 yılında konuk oyuncu olarak yer aldı. 2018 yılında usta Fransız oyuncu ve palyaço Amédée Bricolo ile ortak bir çalışma yürüterek ‘’Tekinsiz’’ isimli tek kişilik oyunu sahneye koydu.


Ayşegül Cengiz Akman, tiyatro çalışmaları yanı sıra 2013 yılından itibaren birçok film ve dizide rol aldı. Yeni projelerde yer almayı sürdürmektedir.


KIYIYA VURAN

Ayşegül Cengiz

Kafekültür Yayınları, 2021

92 s.

Comments


bottom of page