top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Kraliyet Treni’nin son yolculuğuna hoş geldiniz!

Deniz Poyraz, Kraliyet Treni Hırsızı - Trende Macera adlı kitap üzerine yazdı: "Bazıları için tren yolculukları bir noktadan diğerine ulaşmanın en güzel ve en eğlenceli yoludur. Fakat Kraliyet Treni’nin son yolculuğu esnasında yaşanan bir hırsızlık olayı, bir anda tüm yolcuların tadını kaçırıveriyor. Harrison, yeni arkadaşı Lenny ile birlikte bu olayı çözmeye yelteniyorlar."


Deniz Poyraz


Başkahramanımız Harrison Beck, on iki yaşında bir oğlan. Ve şimdi pek gönüllü olmadığı bir tren yolculuğuna çıkmak zorunda. Annesi bir kız çocuğuna hamile, doğuma da az bir zaman kalmış vaziyette. Yani anne ve babasının önlerinde, ilgilenmeleri gereken çok önemli bir mesele var. Harrison bir süre “ayak altında” olmasa iyi olacak. Ailenin elindeki en parlak fikir de Harrison’ı, dayısı Nathaniel’a emanet etmek. Nathaniel, yakında uzun bir tren yolculuğuna çıkacak ve küçük bir yol arkadaşının refakati, onun için de hiç fena bir fikir değil aslında…


Bu, öyle alelade bir tren yolculuğu değil elbette. Sanayi Devrimi esnasında keşfedilen buharlı makinenin icadıyla, koca koca kentleri birbirine bağlayan demiryollarının üzerinde yapılacak unutulmaz bir yolculuk. Bu, İngiltere’ye ve İngiliz halkına sayısız faydaları olmuş Kraliyet Treni’nin yeryüzündeki son seferi. Harrison’un dayısı Nathaniel da aslında pek sıradan biri sayılmaz. Kendisi, kariyerinin zirvesinde genç bir yazar. Genellikle gezi yazıları kaleme alıyor ve şimdiki yazısı da Kraliyet Treni’nin son yolculuğuyla ilgili olacak; üstelik Telegraph’ta yayınlanacak!

İlk bakışta her şey yolunda gözüküyor: Parlak kırmızı renginde, çatısı ışıl ışıl ve bembeyaz heybetli bir tren. Lokomotifte buharın çıktığı yer şahin burnu gibi etkileyici duruyor. Tekerlerin üstünü kaplayan metal etekler homurdanır gibi sesler çıkarıyor, kocaman ve simsiyah tekerler gizli birer silindir gibi usul usul dönüyor. Tren, raylar üzerinde yol aldıkça buhar, dışarıdan asla belli olmayan demir borulardan ürkütücü bir görkemle gökyüzüne yükseliyor ve semada dans ediyor. Lokomotif, kadim ve devasa bir ejderha gibi soluyarak yoluna devam ediyor.


Velhasıl, kahramanımız Harrison’ın başta istemeyerek katıldığı yolculuğun seyri, beklenmedik olaylarla birlikte çetrefilli bir hâle bürünüyor. Evvela, trenin son kompartımanı bir seyirlik vagon. Baştan ayağa camdan inşa edilen vagonun içini yemyeşil tropikal bitkiler süslüyor. Köprülerden, tepelerden, vadilerden geçerken yolcular gökyüzünü ve doğayı keşfetmeye, kasabaların ve köylerin günlük yaşantısını seyretmeye doyamıyorlar. Kraliyet Vagonu’nda Kraliçe’ye ayrılan bir süit göze çarpıyor. Yolcular, savaştan önce Kral Beşinci George için inşa edilen görkemli vagonu gezip, okuma salonu olarak düzenlenen vagonun kütüphanesinden yararlanabiliyorlar. Kısacası birbirinden ünlü ve şık yolcularıyla Kraliyet Treni, son yolculuğuna tam gaz devam ediyor!


Çoğu kişi için tren kompartımanları, kutu şeklinde mutluluklardır. Hatta bazıları için tren yolculukları bir noktadan diğerine ulaşmanın en güzel ve en eğlenceli yoludur. Fakat Kraliyet Treni’nin son yolculuğu esnasında yaşanan bir hırsızlık olayı, bir anda tüm yolcuların tadını kaçırıveriyor. Harrison, yeni arkadaşı Lenny ile birlikte bu olayı çözmeye yelteniyorlar. Lenny makinistin kızı olduğu için, trenin tüm kompartımanlarının gizli noktalarını, geçitlerini ve gizemlerinin avucunun içi gibi biliyor. Defterlerine şüphelendikleri yolcuların isimlerini yazıyorlar ve her yolcuyu bir dedektif titizliğiyle teker teker değerlendirmeye başlıyorlar. Acaba Harrison ve Lenny, mücevher hırsızını yakalayabilecekler mi? Unutmayın: “Masum olduğu ispat edilene kadar herkes suçlu!”

Neticede, Kraliyet Treni Hırsızı, anlatımındaki akıcılık bir yana, her bölümde zirvede tutmayı başardığı heyecan duygusuyla ve okurda yarattığı merak ile okunmayı hak eden bir roman. Ayrıca, Elisa Paganelli’nin oldukça keyifli karakalem çizimleri, hikâyenin akışına oldukça yaraşır katkılar yapıyor ve macerayı daha eğlenceli bir hâle getiriyor. Ayrıntı Yayınları’nın Dinazor Genç dizisinden yayımlanan bu güzel kitabı İngilizce aslından dilimize Zeynep Kadirağagil çevirmiş. İyi okumalar…


KRALİYET TRENİ HIRSIZI - TRENDE MACERA

M. G. Leonard, Sam Sedgman

Genç Dinozor, 2022

Çizimler: Elisa Paganelli

Çeviri: Zeynep Kadirağagil

288 s.

Comments


bottom of page