top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Hissettiklerimiz ve çoğu kez onlar yüzünden sıkışıp kaldığımız dört duvarlar...

Güzin Yalın, günlük koşturmalarımız içinde bizi sürekli tökezleten ufak tefek taşları anlatıyor Küçük Meseleler’de. Bazen mideyi bozan bir yemek, bazen içinde kötü şeyler görünen bir kahve falı, bazen hiçbir sebep yokken tersinden kalktığımız bir sabah, bazen de sebepsiz yere ortaya çıkıp aklımızın bir köşesine kıymık gibi batan o düşünceler...

“Beceriksizliklerimin arasına ağlayamamak da katıldı. Olmuyor bir türlü! İçimdeki katıla katıla, salya sümük ağlamak dürtüsü eyleme geçemiyor. Onu gerisin geri yerine bastırıp bir türlü akmayan gözyaşlarımı ne olur ne olmaz tedbirli olayım diye elimin tersiyle siliyorum.”


Güzin Yalın, günlük koşturmalarımız içinde bizi sürekli tökezleten ufak tefek taşları anlatıyor Küçük Meseleler’de. Bazen mideyi bozan bir yemek, bazen içinde kötü şeyler görünen bir kahve falı, bazen hiçbir sebep yokken tersinden kalktığımız bir sabah, bazen de sebepsiz yere ortaya çıkıp aklımızın bir köşesine kıymık gibi batan o düşünceler... Hissettiklerimiz ve çoğu kez onlar yüzünden sıkışıp kaldığımız dört duvarlar...


Ama tüm bunları yaparken bizi simsiyah bir dünyanın içine sokmuyor Güzin Yalın. Her şeyin geçebileceğini ve olumsuz bulutların, ama tez ama geç, isteyerek çekilen derin bir nefesle dağılabileceğini iyimserlikle gösteriyor.


Yemek yazarı, radyo programcısı ve gezgin Güzin Yalın, Robert Kolej ve Boğaziçi Üniversitesi mezunudur. On beş yılı aşkın süre çeşitli resmî kuruluşları ve sivil toplum örgütlerini temsilen düzenlediği etkinliklerde Türk mutfağını yurtdışında tanıtmış, yemek kültürü alanında Avrupa Birliği projelerinde yönetici ve uzman olarak görev yapmıştır. Aynı konuda Açık Radyo’da on yıl süreyle program hazırlayıp sunmuştur. Galatasaray Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi ve Özyeğin Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak bulunmuştur. Yemek, yaşam ve seyahat kültürüne ilişkin yazıları, dergiler ve internet sitelerinde yer almaktadır.almaktadır. Mutfaktan Tabaktan Sokaktan, Laf Söyledi Balkabağı, Ziyafet ve Mutfak Okulu adlarında dört kitabının yanı sıra editörlüğünü yaptığı ve/veya yazılarıyla katkıda bulunduğu çok sayıda kitap da bulunmaktadır.


KÜÇÜK MESELELER

Güzin Yalın

İletişim Yayınları, 2023

216 s.

Comments


bottom of page