top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

SERGİ: Ak-sayanlar

Art Unlimited'in “Ak-sayanlar” serisi, x-ist işbirliğiyle matbu dergi ortamından sergi mekânına taşınıyor. 15 ismin ikili birlikteliğinden doğan 8 üretimin yer aldığı karma sergi “Ak-sayanlar”, 11 Mart-17 Nisan 2021 tarihleri arasında x-ist’te görülebilir.

Şebnem İşigüzel, İsimsiz, Peçete üzerine mürekkepli kalem ile çizim ve imza, 2021

“Sanat ve sanatla ilişkilenen farklı disiplinler bugün nasıl yan yana gelebilir?” sorusu etrafında, Merve Akar Akgün ve Çınar Eslek tarafından oluşturulan, toplam 13 birliktelikten doğan 12 diyaloğu ve bir metni içeren seri, vesile olduğu birliktelikleri daha sıkı dokumak, alanlar arası beslenme olanaklarını ve ilişkilenme şekillerini incelemek üzere dergi mecrasından çıkarak sergiye dönüşüyor.

Erinç Seymen ve Şule Gürbüz (Aralık 2017), Kemal Özen ve Şebnem İşigüzel (Mart 2018), Kirkor Sahakoğlu ve Tayfun Pirselimoğlu (Mayıs 2018), Orhan Cem Çetin ve Cem Akaş (Temmuz 2018), İnci Furni ve Fatih Özgüven (Eylül 2018), Ahmet Doğu İpek ve Bejan Matur (Ocak 2019), Neriman Polat ve Sema Kaygusuz (Mayıs 2019), Murat Akagündüz ve Seren Yüce (Temmuz 2019), Pınar Öğrenci ve Fırat Demir (Kasım 2019), Aylin Zaptçıoğlu ve Hakan Bıçakçı (Mart 2020), Ferhat Özgür ve Süreyyya Evren (Eylül 2020), Ece Eldek ve Emin Alper (Mart 2021), Murat Palta ve Gülfem Pamuk (Mart 2021), Ak-sayanlar dosyasına matbu olarak katılan ve aralarında diyalog geliştiren isimleri oluşturuyor.

Seri için bir araya gelen yazarlar, yönetmenler, şairler ve sanatçılar dergi sayfalarında geliştirdikleri diyalogları sergi hazırlığı sürecinde yeni sorular, formlar ve kavramlar ile mekâna göre yeniden biçimlendiriyor. Sergi mekânına yayılan sekiz farklı karşılaşma kimi zaman ortak, kimi zaman da dergide yer alan diyaloğun çağrıştırdığı ayrı ayrı üretimlere evrilirken, katılımcıların bireysel tecrübeleri, ortaklıkları ve diyaloglar arası ilişkiler sergide farklı kesişmelere olanak sağlıyor.


Seride yer alan bütün yazıları şuradan okuyabilirsiniz.
コメント


bottom of page