top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

"Cesaret, cesaret... Tek bildiğiniz bu!”

Ayşenur Tanrıverdi, Serinlikler’de yaşamla uyumsuz kişilerin düşüncelerine sızıyor. Bazen hiçbir şey yapmadan izleyerek, bazen de intikam içgüdüsüyle yeniden inşa edilen mutlulukların, insanın kendisi ile karşı karşıya kaldığı sahici ve benzersiz anların peşine düşüyor.


Yaşama sevincine karışan can sıkıntılarını, utançtan beslenen arzuları, gerçekleri, gerçeğe uymayanları ve insanın özünden kopan delilikleri bir serinlik anında sahneliyor.

“Bana biraz cesur olmam gerektiğini, korkak olduğum zamanlarda bile doğru yere saklanabileceğimi öğütlüyordu. Oysa ben korkaklığın başarılarla parlatılmış cesaret anlatılarından daha cesur bir girişim olduğunu düşünüyorum. Bugüne dek taşıyamayacağım kadar çok bilgi yüklendim. Birkaçını yolun ortasına öylece bırakıp koşarak uzaklaşmakta, bu yeni dünyadan korkmakta nasıl kötü bir yan olabilir? Cesaret, cesaret... Tek bildiğiniz bu!”,

Ayşenur Tanrıverdi, Serinlikler’de yaşamla uyumsuz kişilerin düşüncelerine sızıyor. Bazen hiçbir şey yapmadan izleyerek, bazen de intikam içgüdüsüyle yeniden inşa edilen mutlulukların, insanın kendisi ile karşı karşıya kaldığı sahici ve benzersiz anların peşine düşüyor. Yaşama sevincine karışan can sıkıntılarını, utançtan beslenen arzuları, gerçekleri, gerçeğe uymayanları ve insanın özünden kopan delilikleri bir serinlik anında sahneliyor.


Ayşenur Tanrıverdi 1988’de Kahramanmaraş’ta doğdu. Üniversite dönemine kadar Eskişehir’de yaşadı. İstanbul Üniversitesi Biyoloji Bölümü’nde öğrenim gördü. Öykü, deneme ve inceleme türündeki yazıları basılı ve dijital kültür sanat mecralarında yer aldı. 2019 yılında h2o Kitap etiketiyle Yeryüzünün Derinliklerinde Olup Bitenler adlı öykü kitabı yayımlandı. Eylül 2022’den beri Lizbon’da yaşıyor.


SERİNLİKLER

Ayşenur Tanrıverdi

İletişim Yayınları, 2023

Tür: Öykü

119 s.

Comentarios


bottom of page