top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Yeşilçam’ın Tarantino’yla buluşması

Usta yazar Murat Menteş yeni bir çizgi romanla okurun karşısında. Çizer Hakan Karataş ile birlikte hazırladıkları Tabancalı Kız çıktı.


Yeşilçam’ın Tarantino’yla buluşmasını akla getiren kitabın başkarakterine ilham olan kişi ise Türk sinemasının sultanı Türkan Şoray... “Tabancalı Kız’ı çok sevdim. Kader Kardinal’in macerası yüreğime işledi,” diyen Türkan Şoray’ın başrolünde olduğu bu cinai melodramla Tabancalı Kız edebiyat ve çizgi eşliğinde ‘70’li yıllar rüzgârı estiriyor. Kitap, birbirine âşık iki sevgilinin hikâyesini intikam yemini etmiş bir gangster eşliğinde anlatıyor.

Murat Menteş, İstanbul’da doğdu. Bisiklet tamiriyle uğraştı. Ufak tefek sihirbazlık numaraları öğrendi. Amatör olarak boksla ilgilendi. Yediği yumruklar dayanılmaz bir raddeye gelince ringlere veda edip şiir yazmaya koyuldu.


Dergi, gazete, yayınevi, televizyon gibi yayın kuruluşlarında çalıştı. İlk romanı Dublörün Dilemması [2005, İletişim Yay.] yaygın bir ilgi ve etki uyandırdı. Korkma Ben Varım [2008, İletişim Yay.] adlı romanı Türkiye Yazarlar Birliği tarafından ‘Yılın Romanı Ödülü’ne layık görüldü. Şiirleri, Garanti Karantina başlığıyla yayımlandı [2009, Sel Yay.]. 2009’dan itibaren, Alper Canıgüz, Onur Ünlü, Murat Uyurkulak, Emrah Serbes gibi yazarlarla birlikte Afili Filintalar adlı edebî hareket içinde yer aldı. Ruhi Mücerret [2013, April Yay.], Menteş’in romancı olarak Türk edebiyatında açtığı özgün alanı genişleten bir eser olarak kabul gördü. Dördüncü romanı Antika Titanik [2018, April Yay.] ise yazarın evrensel sorunları edebiyatımıza taşıma çabasının bir ürünüdür. 2019’da çizer Hakan Karataş ile Derde Deva Randevu [April Yay.] adlı, müteveffa yazarlarla söyleşilerden oluşan bir kitap dizisi hazırlamaya başladı…


Akıcı, mizah yüklü ve veciz anlatımıyla dikkat çeken bir yazar Murat Menteş. İlginç konuların işlendiği, kurgu bakımından yetkin romanlarında, edebî sanatları ustalıkla uygular. 21. yüzyıl Türk edebiyatının öncü ve yenilikçi yazarlarından.


Hakan Karataş Şubat 1971’de doğdu. Mimar Sinan Üniversitesi’nde grafik ve resim eğitimi aldı.Reklam ajansları, ve yayınevlerinde çalıştı.Express, Roll, L-Manyak, Penguen, Uykusuz gibi dergilerin tasarımına katkıda bulundu.İllüstrasyonlar, karikatürler ve hikayeler çizdi. Birtakım ödüller aldı. Neydi, nelerdi, şimdi hatırlamıyor. Deli Hikayeleri, Mongollar, İlk İhsan adlı kitapların çizeridir.


2018’den beri yazar Murat Menteş’le birlikte çalışıyor: Ot dergisinde çizgi hikayeler hazırlıyor. Kitap kapakları tasarlıyor. Ve Derde Deva Randevu serisini çiziyor.


TABANCALI KIZ

Murat Menteş - Hakan Karataş

Alfa Kitap, 2022

Tür: Çizgi Roman

248 s.

Comments


bottom of page