top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Başka hayatın içine doğmak

Anjali Sachdeva’nın kaleme aldığı Tanrı’ya Verdikleri Adlar, her öyküsüyle bambaşka dünyalar kurmayı başaran, gerçekliğin bir adım ötesinden hayatımıza bakan bir kitap.


Ulusal Sanat Vakfı tarafından bursa layık görülen Anjali Sachdeva ilk kitabı Tanrı’ya Verdikleri Adlar ile 2018 yılında The Story Ödülü’nün uzun listesine girdi, 2019’da ise Chautauqua Ödülü’nü kazandı. Öyküleri The New York Times tarafından “bizimkinde başlayıp başka bir gerçekliğe öyle bir zarafetle ve fantastiği öyle iyi kullanarak geçiyor ki elimizde olmadan inanıyoruz onlara” diye tanımlandı.

Gittiği yerden dönmeyen eşini bekleyen bir kadın, keşfettiği bir mağarada kayboluyor. Ciğerlerine yerleşen cam parçacıkları nedeniyle güçten düşen bir adam, ona bakan kızının ardından Mısır’a, bir arkeoloji kazısına gidiyor. John Milton, Yitirilen Cennet’i yazarken meleklerle konuşuyor. Boko Haram’ın kaçırdığı iki kadın, erkekleri yönetmenin bir yolunu buluyor. Denizkızları akıl çeliyor ve insanlar mekanik ellerle çalışmak zorunda kalıyorlar.


Anjali Sachdeva’dan Tanrı’ya Verdikleri Adlar her öyküsüyle bambaşka dünyalar kurmayı başaran, gerçekliğin bir adım ötesinden hayatımıza bakan bir kitap.


Anjali Sachdeva'nın yazdıkları The Iowa Review, Gulf Coast, Yale Review, Alaska Quarterly Review, The Literary Review ve Best American Nonrequired Reading'de yer aldı. Iowa Writers' Workshop'tan mezun oldu ve University of Iowa'da yazı dersleri verdi. Kanada, İzlanda, Kenya, Meksika ve Eğitim Programları Direktörü olduğu Yaratıcı Kurgu Dışı Vakfı'nın ücra bölgelerinde yürüyüşler yaptı. Çocukluğunun çoğunu fantastik romanlar okuyarak ve alternatif bir evrene götürülmeyi bekleyerek geçirdi.Bunun yerine, bu evrendeki yerlere göre oldukça harika olan Pittsburgh'da yaşıyor.


TANRI'YA VERDİKLERİ ADLAR

Anjali Sachdeva

İthaki Yayınları, 2021

Çeviri: Anıl Ceren Altunkanat

208 s.

Comments


bottom of page