top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Temizlikçi Kadınlar İçin El Kitabı

Lucia Berlin’in ölümünden on bir yıl sonra yayımlanan ve onu uluslararası üne kavuşturan Temizlikçi Kadınlar İçin El Kitabı Türkçede.


Otobüs duraklarından acil servislere, çamaşırhanelere ve sınıfın arka sıralarına uzanan öyküler; bekar anneler, yalnız kadınlar, kırık hayaller…


Lucia Berlin’in ölümünden on bir yıl sonra yayımlanan ve uluslararası üne kavuşan bu kitap, Berlin’in Çehov ve Carver gibi ustalarla beraber anılmasını sağladı. İroni ve melankoliyi birleştiren, yazarın kendi yaşamından da beslenerek parçalı bir bütün oluşturan bu öyküler, acımasız denecek kadar dürüst, mahrem denecek kadar gerçekçi, dahiyane bir biçimde esprili ve iç burkacak denli hüzünlüler. Var olmanın dayanılmaz sefaleti ve vazgeçilmezliği, ancak bu kadar doğrudan bir biçimde anlatılabilirdi.


Bu kitapta yer alan beş paragraflık ‘Jokeyim’ öyküsüyle 1985 yılında Jack London Öykü Ödülü’ne layık görülen Berlin’in öyküleri, The Atlantic ve The Noble Savage gibi dergilerde yayımlandı. Homesick adlı kitabıyla 1991 yılında Amerikan Kitap Ödülü’nü alan Berlin, yaşadığı dönemde sadık bir okur kitlesi oluşturmuş, fakat geniş biçimde tanınmamıştır. Temizlikçilik, santral operatörlüğü, lise öğretmenliği gibi çeşitli işlerle geçinen Berlin, altı yıl boyunca Colorado Üniversitesi’nde ders verdi. Yaşamı boyunca skolyozla, sonradan akciğer kanseri ve alkolizmle savaşan Lucia Berlin, 2004’te Marina del Rey’de hayata gözlerini yumdu.


Lucia Berlin’in 1960’larda yazmaya ve dergilerde yayımlatmaya başladığı öyküleri ilk kez 1981’de kitap olarak basılmış olsa da yazar ancak ölümünden sonra, Temizlikçi Kadınlar İçin El Kitabı’nın 2015 yılında yayımlanmasıyla dünyaca tanınmış ve ses getirmiştir. Temizlikçi Kadınlar İçin El Kitabı çıkar çıkmaz New York Times çoksatanlar listesine girmiş ve Yılın Kitapları listelerinde yer almış, ayrıca Kirkus Prize gibi ödüllere aday olmuştur.


TEMİZLİKÇİ KADINLAR İÇİN EL KİTABI

Lucia Berlin

Siren Yayınları, 2021

Çeviri: Aylin Ülçer

432 s.Commentaires

Les commentaires n'ont pas pu être chargés.
Il semble qu'un problème technique est survenu. Veuillez essayer de vous reconnecter ou d'actualiser la page.
bottom of page