top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Şimdiki zamanın tam ortasında, zaman zaman şimdiki zamanın tamamen dışında

Olvido Ayşe Akan’ın kaleminden çıkan öyküler, Türk toplumunun zihninde kemikleşmiş inanışların, cinsiyet kalıplarının ve kültürel kodların insanımıza etkisine dair özgün gözlemler içeriyor.

Okuru şaşırtan bir atmosferin ön planda olduğu öykülerde dil, inanç meselesinin aşılmazlığına ve insan ruhunun maddeselleşmeye direniş eğilimine uygun düşecek şekilde büyülü bir biçim alıyor. Tıpkı Taşı bir ilk kitap. Şimdiki zamanın tam ortasında, zaman zaman şimdiki zamanın tamamen dışında, gelenekten beslenme telaşı taşımayan, yeni öyküler kuran genç bir sanatçının ilk kitabı.


‘’Safdutas çok kızgın ve asi bir erkekti. Andromadas ona ne söylerse söylesin ikna olmuyordu. “Bak ben bakireyim, sadece sen olacaksın. Hatırlasana seni ben kapattırdım dolaba. Kimsenin almasına müsaade etmedim. Seni kazanmak için savaştım. Bugün seni sevmeye gelirken liderimizle gelmedim bilerek. Çünkü o seni görse kendisine alırdı. Seninle bir kere birleşir sonra öldürürdü. Hamile kalmak gibi bir isteği de yok çünkü. Seni görmesin diye onsuz geldim. Sen benim için özelsin. Ben diğerleri gibi değilim.”Safdutas ikna olmuyordu.’’


TIPKI TAŞI

Olvido Ayşe Akan

Epona Kitap, 2023

Tür: Öykü

92 s.


bottom of page