top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara

2024 Uluslararası OstanaÖdülü'nün sahibi Firat Cewerî oldu

İtalya’nın Torino kentinde bu yıl 17’incisi düzenlenen uluslararası edebiyat ödülü (Il Premio Internazionale) “Ostana Uluslararası Büyük Ödülü"nün sahibi Firat Cewerî oldu.Firat Cewerî, ana dili Kürtçe'nin kullanımını tüm zenginliğiyle teşvik etme konusundaki kararlılığı nedeniyle 2024 Uluslararası Ostana Ödülü'ne (Premio Internazionale Ostana) layık görüldü.


Premio Ostana sitesinde ödülü alan Cewerî hakkında, “kendi dilini egemen güçlerin yok etme girişimlerine karşı savunduğu, eserini kendi anadilinde yazıp yayımladığı, dünya edebiyatının Kürtçeye çevrilmesi konusunda çaba sarf ettiği ve Kürtçe yayının yaygınlaştırılması için titizlikle çalıştığı belirtildi.


Cewerî’nin kitaplarının Türkçe, İsveççe, Farsça, Arapça ve İtalyancaya çevrildiği bilgisine yer verilen yazıda, yazarın ülkesini terk etmeye iten şeyin Kürt dilinde yazmaya olan bağlılığı olduğu ifade edildi.


O zamanlar Türkiye'de Kürtçe yazmak yasakken İsveç'te sürgündeki canlı bir Kürt entelektüel topluluğu oluştuğu ve Cewerî’nin sürgündeyken bile kendi dili ve edebiyatına ilişkin çalışmalara her zaman katkıda bulunduğu kaydedildi.


“Uluslararası Ostana Ödülü”, her yıl dünyanın her yerinden ana dil yazarlarını Ostana'da bir araya getiren, dünyanın tüm ana dillerinde düzenlenen bir etkinliktir.


Ödül bugüne kadar 5 kıtadan 47 dilden 88 yazarın sesini duyurmuş ve bu da Ostana'yı dünya çapında bir referans noktası haline getiriyor.

コメント


bottom of page