top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara

Meksika’dan Amerika’ya uzanan korku ve umut dolu bir yolculuk

Oprah Book Club seçkisinde ve New York Times çoksatanlar listesinde yer alan roman, oğlu dışında tüm ailesini bir kartel saldırısında kaybeden Lydia’nın hem kendisinin hem de oğlunun hayatını kurtarmak için Meksika’dan Amerika’ya uzanan yolculuğu üzerinden korku ve umudun gücünü anlatıyor.


Jeanine Cummins’in bugüne dek 36 dile çevrilen ve uluslararası çoksatan romanı Amerikan Toprağı’nı Ahmet Sevindik’in çevirisiyle Türkiye’deki okurlarla buluşuyor.

Amerikan Toprağı’nda göçmenleri ve onların yaşadıkları zorlu koşulları, maruz kaldıkları tehlikeleri ve kötülükleri incelikli, duygu yüklü bir hikâyeyle ele alan Jeanine Cummins, bugün dahi dünyanın her yerinden dehşet hikâyelerine tanıklık ettiğimiz göçmenlerin acı ve tehlike dolu yolculuklarını, canları ve sevdikleri uğruna neleri göze aldıklarını gözler önüne seriyor.


Lydia, idealist gazeteci eşi Sebastián ve canından çok sevdiği oğlu Luca’yla Acapulco’da sevgi dolu bir hayat yaşar. Fakat kalabalık aileleriyle kurdukları bu mutlu yuva, bir anda altüst olur: Los Jardineros, Lydia’nın ailesindeki on altı kişiyi öldürmüştür. Üstelik katliamın sorumlusu, Lydia’nın arkadaşı Javier’dir. Luca dışında ailesinin tamamını kaybeden Lydia, yaşadığı dehşetten bir an önce sıyrılıp kendini ve oğlunu kurtarmak zorundadır.


Sebastián’ın Los Jardineros ve lideri Javier ile ilgili yaptığı haberin ardından yaşanan bu katliam, Lydia ve Luca’nın Acapulco’daki hayatlarını ve ölülerini geride bırakıp kilometrelerce yol katettikleri bir yol macerasına dönüşür. Javier ve adamlarının peşinde olduğunu bilen Lydia, yolda edindiği göçmen arkadaşlarıyla birlikte kendinin ve oğlu Luca’nın canını kurtarmanın derdine düşer. Günler ve geceler boyu süren yolculuğun sonunda nihayet Amerika’ya ulaşabilecekler midir? Javier onların izini bulabilecek midir? Lydia, Javier’i ve yaşananları affedebilecek midir?


Jeanine Cummins, çok satan anı kitabı A Rip in Heaven'ın ve The Outside Boy ve The Crooked Branch romanlarının yazarıdır. Dördüncü kitabı American Dirt, bir Oprah's Book Club ve bir Barnes & Noble Book Club seçkisiydi. 34 dile çevrildi ve dünya çapında iki milyondan fazla kopya sattı. Eşi ve iki çocuğuyla birlikte New York'ta yaşıyor.

AMERİKAN TOPRAĞI

Jeanine Cummins

Epsilon Yayınları, 2023

Çeviri: Ahmet Sevindik

Tür: Roman