top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Dev balinalar dev okyanuslara neden sığamadı?

Nick Bland'in yazıp resimlediği Balinalar Aramızda, hayvanların doğal yaşam alanlarının tahrip edilmesi hakkında farkındalık yaratan ve bu konuda bilinç oluşturan bir çevreye duyarlılık öyküsü.


Okurların kulaklarında yankılanan melodik tınısı, ritmik dili ve hayal gücünün sınırlarını esneten çarpıcı görselleriyle öne çıkan kitap, insan eliyle kirlenen denizlerin geleceğine dair masalsı bir anlatı sunuyor.

İnsanın kendinden olmayana karşı sergilediği hoşgörüsüz tutum ve davranışları incelikle ele alan Bland, şiirsel öyküsünün arka planında birey, toplum ve farklılık kavramlarını da sorguluyor.


Günlerden bir gün balinalar, biricik yuvaları okyanuslardan çıkıp şehir hayatına balıklama daldı. Bunu gören çocuklar sevinedursun, yetişkinleri belli belirsiz bir homurtu sardı. Şehirlilerin yaşam alanları sınırlanıp günlük rutinleri usul usul değişmeye başladığındaysa mevzunun ''ağırlığı'' ortalığı birbirine kattı. Çünkü balinalar artık her yerdeydi! Peki, ne işi vardı balinaların parklardaki banklarda ya da tren vagonlarında? Ve hatta restoranlarda? Acaba neydi onları engin sulardan alıkoyup hiç ait olmadıkları kara parçalarına vurduran?


İnsanın, yaşadığı çevre üzerindeki ''değiştirici'' rolünü sorgulayan bu etkileyici resimli kitap, empati yoluyla okurları balinaların sesine kulak vermeye ve onların yardım çağrısına kayıtsız kalmamaya davet ediyor.


Nick, 1973'te Victoria'nın Yarra Vadisi'ndeki bir çiftlikte doğdu. Bir sanatçının ve ilkokul öğretmeninin oğlu olarak, erken çocukluğunu saman yığınlarına tırmanarak ve babasının atölyesinde yaramazlık yaparak geçirdi. 6 yaşında 'çalılığa' taşındığında harika bir yeni dünya keşfetti ve yaratıcılığı çiçek açtı. Nick her zaman ailesine ve arkadaşlarına karikatürist ve yazar olacağını söylerdi. 1996 yılında bir kitapçı işine girdiğinde, sonunda bu iki aşkı bir araya getirecek ortamı bulamamıştı. Eğitimsiz, sonraki birkaç yılını raflara çıkan her resimli kitabı okuyarak geçirdi ve bir hikaye anlatıcısı ve illüstratör olarak tarzını geliştirmeye başladı. 2001'de Scholastic Australia'ya 'Bir Canavar Bana Mektup Yazdı'yı göndermeden önce birkaç okuyucuya resim yaptı. Şimdi, yazar illüstratör olarak tam zamanlı olarak çalışmaya başladığı tropik Darwin'de yaşıyor. Hafta sonları, Kuzey Avustralya'nın dört bir yanından Darwin'e yatılı olan 120 Aborijin çocuğu için koruyucu olarak çalışıyor. Her iki işini de seviyor ve yakın gelecekte bunları birleştirmeyi umuyor.


BALİNALAR ARAMIZDA

Nick Bland

Uçanbalık Yayınları, 2022

Çeviri: Ümit Mutlu

40 s.

bottom of page