top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Bulutlarda Bir Ömür

Gerald Murnane, Bulutlarda Bir Ömür adlı romanında, 1950’lerin Melbourne’üne, tutucu Katolik yaşam tarzına ve bunun genç erkek ve kadınlardaki yansımalarına ayna tutuyor.

“Yaşamlarınızın bu kısmında,” diyordu Birader Cyprian, “biraz hüzünlü, biraz garip hissedebilirsiniz çünkü yaşamınızın saf ve mutlu günlerini arkanızda bırakıyorsunuz. Çocukluktan erkekliğe geçiyorsunuz çünkü. Çözmeniz gereken, canınızı sıkan yeni bilmeceler var, birkaç yıl önce aklınıza bile gelmeyen şeyler bunlar. Pek çoğunuz da muhakkak yeni yeni görmeye başladığınız tuhaf düşler yüzünden endişelisiniz.”


Hormonları ve Katolikliği arasında kalan içine kapanık bir ergen olan Adrian Sherd doğal olarak hormonlarına yenik düşer ve Amerikalı film yıldızlarına başrol verdiği fantezi geceleri hayal eder. Ta ki Denise ile karşılaşana kadar. Denise ile birlikte seks fantezileri bir Katoliğin nasıl erdemli bir hayat yaşayabileceğine dair verilen derslere döner.


Gerald Murnane 1939'da Melbourne'de doğdu. Tamarisk Row, The Plains, Inland, Barley Patch, A History of Books, A Million Windows ve Border Districts dahil olmak üzere on bir kurgu eserinin ve bir deneme koleksiyonunun yazarıdır. Görünmez Ama Kalıcı Leylaklar. Avustralya Konseyi'nden Emeritus Bursu, Patrick White Edebiyat Ödülü, Melbourne Edebiyat Ödülü, Adelaide Festivali Edebiyat Yenilik Ödülü ve Victorian Premier's Edebiyat Ödülü sahibidir. Son kurgu eseri Border Districts, 2018 Başbakanlık Kurgu Edebiyat Ödülü'nü aldı, 2018 Miles Franklin Edebiyat Ödülü ve 2018 ALS Altın Madalyası için kısa listeye girdi ve 2018 Voss Edebiyat Ödülü için uzun listeye girdi.


BULUTLARDA BİR ÖMÜR

Gerald Murnane

Dedalus Kitap, 2023

Çeviri: Serkan Toy

228 s.

Comments


bottom of page