top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

“Hayallerim, ölümsüzlük kadar gerçek”

Mahmut Yıldırım, Burcu Ünlü ile ilk öykü kitabı Kapanda Bir Hayal üzerine söyleştiKapanda Bir Hayal, görünmeyen, görmezden gelinen, yok sayılan bir avuç insanın oluşturduğu minik bir ülke benim için.


Öykülerinde iletişimsizlik, aile içi psikolojik şiddet gibi sosyal problemleri, güçlü bir ironi ve mizah kullanımıyla ele alan Burcu Ünlü, dildeki titizliğiyle de dikkat çekiyor. Başta Sözcükler, Ecinniler, Kırık Saat olmak üzere çeşitli dergilerde öykülerine rastladığımız Ünlü ile 2021 yılında İthaki yayınlarından çıkıp kısa sürede 2. baskıya ulaşan ilk kitabı Kapanda Bir Hayal ve öykü yolculuğu üzerine konuştuk.


“Kapanda Bir Hayal” adlı ilk öykü kitabınızdan ve kendinizden bahseder misiniz? Okurlarınızı neler bekliyor?

Kendimden bahsetmekten pek hoşlanmadığım için sorunun o kısmını es geçiyorum izninizle. Kapanda Bir Hayal, görünmeyen, görmezden gelinen, yok sayılan bir avuç insanın oluşturduğu minik bir ülke benim için. Bu ülkede isyan ediyorlar, sitem ediyorlar, deliriyorlar, gülüyorlar, var olduklarını göstermekten hiç çekinmiyorlar. Sevgisizlikle süslenmiş sözde kutsal aile kavramını büyük bir boşluktan aşağı itiyorlar. Tek bir role sıkıştırılan kadının (annelik), karı-koca kavramının yarattığı öfkeyle arada kaynayan çocukların yaşamak zorunda kaldığı hayatlar, adaletsizlik, nefret, sevgi gibi birçok konu önce kelimelerde yer buluyor sonrasında ise ses olup yükseliyor. Okuyucu bunların hangisine karşılık verir, hangisini alıp bağrına basar, hangisini elinin tersiyle iter bilemiyorum.


Tamamen mizahi bir izlek etrafında şekillenen öyküler kaleme alıyorsunuz. Bu tema özelinde bir e