top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Cesaret ve alaycılığın ilgi çekici bir karışımı

Goodreads okurlarına göre 2023’ün En İyi Fantastik Romanı, Çatal Yürek, Türkçede.Galaxy “Alex” Stern’ün tek yapması gereken yeraltı dünyasına açılan bir kapı bulmak ve cehennemden bir ruhu kaçırmaktı. Bu basit bir plandı, bu türden bir yolculuğa çıkan kişilerin nadiren geri dönmesi dışında ortada bir sorun yoktu. Ancak bu onun Lethe’deki ve Yale Üniversitesi’ndeki geleceğini yakacak olsa bile Darlington’ı araftan çıkarmaya kararlıydı.


Bir kurtarma girişiminde bulunmaları kesinlikle yasaklanan Alex ve Dawes kimden yardım isteyeceklerini bilemediklerinde yapmaları ge­reken tek şeyi yaptılar: Lethe centilmenini kurtarmak için son derece şüpheli müttefiklerden oluşan bir ekip kurdular. Hep birlikte, cemi­yetlerin en sıkı korunan sırlarını ortaya çıkarmak için bilinmezlikler­den oluşan bir labirente dalmak ve her kuralı çiğnemek zorundaydı­lar. Ancak okuldaki öğretim üyeleri birer birer ölmeye başladığında Alex bunların kazadan ibaret olmadığını biliyordu. New Haven’da son derece ölümcül bir şey harekete geçmişti ve hayatta kalmak is­tiyorsa hem kendi geçmişindeki canavarlarla hem de üniversitenin temellerine yuva yapmış karanlıkla yüzleşmeliydi.


Leigh Bardugo

İsrail kökenli Amerikalı genç yetişkin ve fantastik edebiyat yazarı. En çok, 23 Nisan 2021’de Netflix’te gösterilmeye başlanacak Gölge ve Kemik’in de dahil olduğu, 2012 yılında yayımlanmaya başlanan Grishaverse romanlarıyla tanınır. 2019 yılında Goodreads En İyi Fantazi Romanı Ödülü’nü kazanan Dokuzuncu Cemiyet ise Amazon tarafın-dan dizi olarak uyarlanmaktadır. Bardugo’nun eserleri 22 dile çevrilmiş ve 50’den fazla ülkede yayımlanmıştır. Yazar, Captain Automatic isimli grubun solistliğini de yapmaktadır.


ÇATAL YÜREK

Leigh Bardugo

İthaki Yayınları, 2024

Çeviri: Nur Eren

512 s.

Comments


bottom of page