top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Edebi ve insani bir roman

Adada yaşayan bir adamın hikâyesi üzerinden bir yüzyılın tarihini anlatan Ebenezer Le Page’in Kitabı 20.yüzyılın ıskalanmış, gölgede kalmış büyük romanlarından biri. Okunduktan sonra etkisini kaybetmeyen, klasik mertebesinde görülmeyi sonuna kadar hak eden, edebi ve insani bir roman.

"Aynı şeyin onlarca Guernseyli çocuğun başına geldiğini gördüm. Ada’dan kaçacağım diye ölüp biterler, ama bir kez gidince de dönmek için her şeyi yaparlar. Bu yüzden Guernsey’den hiç ayrılmadım, ben. Dönüp dolaşıp kürkçü dükkânına döneceğimi biliyordum."


Hayatının tamamını Fransa ve İngiltere kıyıları arasında kalan, ancak her iki dünyaya da ait olmayan Manş Adası Guernsey’de geçiren, adasını terk etmeyen, edemeyen huysuz ihtiyar Ebenezer yaşamının sonuna yaklaştığını anladığında kendi hikâyesini, aile sırlarını, unutulmaz dostluklarını ve aşkını, anlatmaya karar verir. Yirminci yüzyılın her iki savaşını da görür, adası önce Almanlar sonra da turistler tarafından işgal edilir. Yüzyılın ilerlemesiyle her şey değişim geçirir. Yaşadıklarını ve biriktirdiklerini bir başkasına bırakmak ister ve yaşamının sonunda paylaşacağı kişiyi aramaya başlar; sonuna dek muhalif olmaya çalışsa ve ada hayatının yalıtılmışlığını ruhunda da taşıdığını düşünse bile neticede hiçbir insanın bir ada olmadığını anlar.


Edwards, eşi Harriet (kızlık soyadı Mauger) tarafından bir taş ocağı sahibi olan Thomas Edwards'ın oğlu olarak Vale, Guernsey'de doğdu. Kraliyet Guernsey Hafif Piyade'de görev yaptı, ardından görünüşe göre mezun olmadığı Bristol Üniversitesi'nde (1919–1923) İngilizce okuyarak dört yıl geçirdi; bunun ardından Londra'nın edebiyat dünyasına girdi. Edwards, 1981'de ölümünden sonra yayınlanan The Book of Ebenezer Le Page ile tanınır. Edwards, büyük romanı üzerinde uzun yıllar çalışmış, ancak onu ancak hayatının sonuna doğru tamamlamış ve daktilo metnini Ağustos 1974'te arkadaşı Edward Chaney'e sunmuştur. , daha ziyade kurgusal Ebenezer'in 'Kitabını' romanda Neville Falla tarzında miras bırakması. Daktilo yazısı, gösterildiği tüm yayıncılar tarafından reddedildi ve ancak Edwards'ın ölümünden sonra, John Fowles'ın bir giriş yazmasını ayarlayan Hamish Hamilton tarafından ele alındı. Diğerlerinin yanı sıra William Golding ve Guy Davenport tarafından geniş çapta ve çok olumlu bir şekilde incelendi. Harold Bloom bunu Batı Kanonuna dahil etti. Penguin bir ciltsiz kitap çıkardı ve Amerika'da ve Fransızca çevirisiyle yayınlandı. O zamandan beri Elliot Edizioni tarafından İtalyanca olarak yayınlandı. Şu anda İngiltere ve Amerika'da New York Review of Books in Classics serisiyle basılmaktadır. 1920'lerin sonlarında ve 30'larda Edwards, Cape'in biyografisini yazması için görevlendirdiği D. H. Lawrence'ın yerini doldurabilecek, büyük umut vaat eden bir yazar ve entelektüel olarak görülüyordu. Ara sıra Middleton Murry'nin Adelphi dergisine katkıda bulundu, ancak daha büyük projelerini asla tamamlamadı. Sonunda arkadaşları Murry, John Stewart Collis ve Stephen Potter ondan umutlarını kestiler. 1933'te karısını ve çocuklarını terk etmişti ve kızıyla onlarca yıl sonrasına kadar yeniden iletişim kurmadı. Gezici bir drama öğretmeni ve son zamanlarda küçük bir memur ve bir tür münzevi oldu. Hayatının sonlarına doğru, Weymouth yakınlarındaki bir evde kiracı oldu ve burada sanat öğrencisi Edward Chaney tarafından 'keşfedildi'. İkincisi, romanını tamamlaması için onu teşvik etti ve sonunda yayınladı. Edwards, Weymouth, Dorset'te öldü.


EBENEZER LE PAGE'İN KİTABI

Gerald Basil Edwards

Yedi Yayınları, 2022

Çeviri: Duygu Şahin

Tür: Roman

555 s.

bottom of page