top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

"Fudoki’m olmadan ben bir hiçim, çünkü o ve ben aynı şeyiz"

Kij Johnson'ın kaleme aldığı Fudoki'de, kendi kaderine yön verememiş bir yaşlı kadın, kurmaca bile olsa başka birinin kaderini özgürce yönlendirmenin özlemiyle bir hikâye yazmaya koyuluyor.


"Ben Prenses Harueme, Fujivara no Enyu ile şimdi Go-Sanjo dediğimiz imparatorun kızıyım. Daha önemlisi, yaşlıyım ve ölüyorum.”

Böyle başlıyor anlatmaya, hayatının büyük kısmını imparatorluk sarayında, kapalı kapılar ve paravanlar ardındaki küçücük bir dünyada geçirmiş olan Prenses Harueme. Kendi kaderine yön verememiş olan bu yaşlı kadın, kurmaca bile olsa başka birinin kaderini özgürce yönlendirmenin özlemiyle bir hikâye yazmaya koyuluyor.

“O halde neden anlatıyorum Kagaya-hime’nin hikâyesini? Dahası, neden kendi hayatımı anlamlandırmaya çalışıyorum, hangi olayların tam olarak yazdığım gibi olduğunu, hangilerininse dilekler ya da pişmanlıklarca değiştirildiğini bile bilmezken? Çünkü elimizdeki tek şey hikâyeler ve hatıralar. Eskiden sahip olduğum şeyler, geçmişte sevdiğim insanlar – bunlar zihnimin sandıklarda sakladığı ve sıkıldıkça ya da yalnızlık çektikçe çıkardığı defterlerdeki mürekkep izlerinden ibaret. Bir şeyleri gerçek kılan, onları kaydetmek – başka hiçbir yere olmasa bile hafızamıza. Benim fudoki’m, hayatımla bire bir aynı uzunlukta. Fudoki’m olmadan ben bir hiçim, çünkü o ve ben aynı şeyiz.”


Amerikalı yazar Kij Johnson (doğum adıyla Katherine Irenae Johnson) 1960 yılında Harlan’da (Iowa, ABD) doğdu. Lisans eğitimini St. Olaf College’da tamamladıktan sonra Minnesota Üniversitesi’nde, Kansas Üniversitesi’nde ve Goddard College’da yaratıcı yazarlık ve edebiyat eğitimi aldı, Kuzey Karolina Devlet Üniversitesi’nde mastır yaptı. 2012 yılında Kansas Üniversitesi İngilizce Bölümü’nde yaratıcı yazarlık dersleri vermeye başladı. İlk öyküsü 1987 yılında yayımlanan Johnson, çoğunluğu fantazi edebiyatı türünde olmak üzere elliden fazla öykü ve üç romanın yanı sıra şiirler ve kurmacadışı eserler kaleme aldı. Johnson’ın layık görüldüğü pek çok edebiyat ödülü arasında Nebula Ödülü (üç kere), Dünya Fantazi Ödülü (üç kere), Hugo Ödülü ve Grand Prix de l’Imaginaire bulunuyor. Halen Kansas Üniversitesi’nde yaratıcı yazarlık dersleri veren yazarın kitaplarından bazıları şunlardır: The River Bank (roman, 2017), The Dream-Quest of Vellitt Boe (2016, novella), Arı Nehrinin Ağzında (öyküler, 2012; İthaki, 2021), Tales for the Long Rains (öyküler, 2001), The Fox Woman (2000).


FUDOKİ

Kij Johnson

Metis Kitap, 2023

Çeviri: Özde Duygu Gürkan

320 s.

Comments


bottom of page