top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Karanlık sularda ağır ağır yol alanlar

Sylvie Germain Gecelerin Kitabı'nda büyü ile gerçeğin, puslu bir geceyle günlük güneşlik bir tarlanın, tatlı hayallerle kopkoyu kâbusların kesiştiği yerde, kanla, ruhla ve sol gözlerindeki altın rengi ışıltıyla birbirine bağlanmış Péniel ailesinin hüzünlü ve efsunlu hikâyesini anlatmaya koyuluyor.


Ormanın kuytularında boğuk uğultularla yol alan kana susamış kurtlar, teskin eden ninniler, ölgün ezgiler, kara talihe karşı her an tetikte beklemeyi öğütleyen soluksuz fısıltılar, doğum sancısı çekerken etrafa vanilya ve toprak kokuları yayan kadınlar, kesilen parmaklar, koruyucu gölgeler ve atadan kalma bir mavnayı karanlık nehir sularından koparan, toprağa kök salmaya yazgılı bir aile...


Onulmaz denen yaralar iyileşmeye, toprak yeşermeye ve nehirler yatışmaya niyetliyken savaş, boğucu dumanı, dikenli telleri ve toplama kamplarıyla yollara pusu kuruyor; inançsızlık müzminleşiyor, büyü bozuluyor, bedenler cerahatle yükleniyor.

Karanlık sularda ağır ağır yol alanları, geceyi, yıldızları, alacakaranlığı huşu içinde izleyenleri ve günün ilk ışıklarıyla karaya ayak basmayı umut edenleri büyülü gerçekçiliğin kollarına usulca bırakan bir kurmaca.


Sylvie Germain 1954’de Chateauroux’da doğdu. Sorbonne Üniver­si­te­si’nde Felsefe eğitimi aldı. 1981 yılında Fransız Kül­tür Bakanlığı’nda çalışmaya başladı. 1984’te yayımlanan ilk ro­­ma­nı Gecelerin Kitabı altı edebiyat ödülünün yanı sıra eleş­tir­menlerin ve okuyucuların övgülerini aldı. 1986-1992 yılları ara­sında Çekoslavakya’da yaşadı, Prag’daki Fransız okulunda Fran­sızca ve felsefe dersleri verdi. Çağdaş Fransız edebiyatı­nın en önemli isimlerinden olan yazar Magnus isimli roma­nıy­la, 2005 yılında lise öğrencilerinin verdiği Goncourt Ödü­lü'­nü aldı.


GECELERİN KİTABI

Sylvie Germain

Sel Yayınları, 2022

Çeviri: Mükerrem Akdeniz

Editör: Işık Ergüden

Türü: Roman

288 s.

Comments


bottom of page