top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Avrupa kıtasının dünü, bugünü ve yarını

Hollandalı şair ve romancı Ilja Leonard Pfeijffer'in ilk olarak 2018 yılında yayımlanan romanı Grand Hotel Europa, Avrupa kıtası hakkında kışkırtıcı bir roman.

Ilja Leonard Pfeijffer adlı bir yazar kitle turizmi üzerine bir kitap hakkında araştırma yaparken acı bir ayrılık yaşar ve anılarını düzene sokmak için her şeyi bırakmaya karar verir. Bu iş için seçtiği yer, görkemli geçmişi ve bir dizi tuhaf karakterin yaşadığı belirsiz geleceğiyle Grand Hotel Europa'dır. Yazar, Caravaggio'nun son tablosu hakkında cüretkâr bir teori geliştiren İtalyan sanat tarihçisi Clio'yla ilişkisini yazarken geçmişi yeniden kurma görevini de üstlenir. Otelin konuklarıyla girdiği sohbetler, onu eski dünya ve yaşlı kıta Avrupa hakkında düşünmeye iter.

Ilja Leonard Pfeijffer 1968'de Hollanda'nın Rijswijk kentinde doğdu. Edebiyat hayatına 1998'de yayımladığı şiir kitabıyla atıldı ve ertesi yıl ödül aldı. Pfeijffer bir süre Leiden Üniversitesi'nde KlasikYunanca okutmanlığı yaptı. Pindar'ın poetik eserleri hakkında yazdığı doktora tezini tamamladıktan sonra, klasik edebiyat tarihi hakkında bir ders kitabı yayımladı. 2003'ten bu yana kendini tamamen yazmaya adadı. 2014'te La Superba adlı romanıyla Libris Edebiyat Ödülü'ne değer görüldü, 2015'teyse şiirleriyle Jan Campert Ödülü ve Awater Şiir Ödülü'nü aldı. Grand Hotel Europa 2019'da Libris Edebiyat Ödülü'ne aday gösterildi. Pfeijffer 2008'den bu yana Cenova'da yaşıyor.


GRAND HOTEL EUROPA

Ilja Leonard Pfeijffer

Can Yayınları, 2022

Çeviri: Erhan Gürer

Dizi: Çağdaş

Tür: Roman

592 s.

Comments


bottom of page