top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Çalkantılı bir çağda hayatını anlamlandırmaya çalışan genç bir kadının portresi

İlk kitabı Haz’ı yayımladığında siyah kadın edebiyatına bomba gibi düşen Raven Leilani, ressamlığının da etkisiyle düzyazısını farklı tonlar ve ıstırap dolu fırça darbelerini çağrıştıran renklerle dolduruyor.


Dilinin ihtişamı, cümlelerinin sürprizleri ve keşfedilmemiş yönleriyle insanı sarmalıyor. Haz, kapitalizmin, ırkçılığın ve cinsiyetçiliğin cenderesine sıkışmış, istikrar ve şefkat isteyen zorluk içindeki genç bir kadını merkezine alıyor.

Edie yirmili yaşlarında hayatta tökezlemeye başlıyor. Vasat bir apartman dairesinde yaşıyor, işine gidip geliyor, doğru kişiyi bir türlü bulamıyor. Aynı zamanda, içinde kaynayan sanata ara sıra da olsa can veriyor. Kurallar çerçevesinde açık bir evlilik yaşayan Eric ve Rebecca ile tanışıyor. İşsiz kaldığında Eric’in evine davet ediliyor. Rebecca için tereddütlü bir müttefik ve evlatlık kızına fiili bir rol model hâline geliyor.


Jilet gibi keskin, kurnazca komik ve fazlasıyla sürükleyici olan Haz, çalkantılı bir çağda hayatını –açlığını, öfkesini– anlamlandırmaya çalışan genç bir kadının portresi.


Dylan Thomas Ödülü Kazananı

Kirkus Ödülü Kazananı

National Book Critics Circle En İyi Çıkış Kitabı Ödülü Kazananı


Raven Leilani'nin çalışmaları, diğer yayınların yanı sıra Granta, The Yale Review, McSweeney's Quarterly Concern, Conjunctions, The Cut ve New England Review'da yayınlandı. Leilani, MFA'sını NYU'dan aldı ve Axinn Vakfı İkamet Yazarıydı. Lustre, yazarın ilk romanıdır.


HAZ

Raven Leilani

İthaki Yayınları, 2022

Çeviri: Aslıhan Kuzucan

Comments


bottom of page