top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Efsanevi bir şirket olmak için 14 temel prensip

Steve Anderson ve Karen Anderson'ın Amazon CEO’su Bezos’un hissedarlara yazdığı mektupları analiz edilerek derledikleri Jeff Bezos: Amazon Hissedarlarına Mektuplar, Yeşim Öksüzoğlu'nun çevirisiyle Türkçede.


Jeff Bezos: Amazon Hissedarlarına Mektuplar kitabı, Steve Anderson ve Karen Anderson tarafından, Amazon CEO’su Bezos’un hissedarlara yazdığı mektuplar analiz edilerek derlendi. Amazon’un efsanevi başarısına giden yoldaki prensiplerin, kolaylıkla kavranır ve her iş alanına veya kuruluşa uyarlanabilir bir dile çeviren kitap, 14 Büyüme Prensibi’yle iş dünyasında başarılı olmak isteyen herkese ışık tutuyor. Kitap, Jeff Bezos’un nasıl “başarılı başarısızlık” yaşadığından uzaya nasıl baktığına kadar birçok şey üzerine etkileyici hikâyeler de sunuyor.

Jeff Bezos: Amazon Hissedarlarına Mektuplar’da, yıllardır iş ve teknoloji dünyasındaki eğilimleri araştıran Steve Anderson, Karen Anderson ile birlikte Bezos’un Amazon hissedarlarına yazdığı mektupları derinlemesine inceliyor. 14 Büyüme Prensibi’ni analiz eden ikili kitapta, mektuplarda açıkça görünen veya yüzeyin altında saklı olan kavramları gün yüzüne çıkararak, Amazon’un benzersiz tırmanışına nasıl yardım ettiklerini gösteriyor.


Dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan Amazon’un başarı sırlarını öğrenmek ister

misiniz? En önemli adım risk almak… Ancak bunu kendi yararınıza nasıl kullanacağınızı bilmiyorsanız, “risk almak” maliyetli (hatta felaket) olabilir. Amazon CEO’su Jeff Bezos’un hissedarlara yazdığı; neden, ne zaman, nasıl risk aldığını ve başarıya ulaşma yollarını anlattığı yıllık inceleme mektuplarının analizi olan Jeff Bezos: Amazon Hissedarlarına Mektuplar’da; Amazon’da büyümenin kapısını açan anahtarın ne olduğunu öğreneceksiniz. Bezos’un son yirmi yıldır, her yıl yazdığı “Hissedar Mektupları” her işletme sahibine bir yol haritası olabilir. Bu mektuplar sayesinde onun gördüklerini görecek, düşündüklerini düşüneceksiniz ve sonra bunları daha önce aklınıza

getirmediğiniz şekillerde –Bezos’un Amazon’u dünyanın en başarılı şirketlerinden biri yaptığı şekillerde– kendi işinize uygulayacaksınız.


Jeff Bezos: Amazon Hissedarlarına Mektuplar, dünya çapında işlerin büyümesine yardımcı olacak ve Bezos’un yaptığı gibi dünyanın gelişmesine ve şekillenmesine katkı sağlayan fikir ve hizmetleri yaymaya devam edecek.


Jeffrey Preston Bezos, dünya çapında faaliyet gösteren teknoloji şirketi Amazon’un kurucusu, CEO’su ve başkanı olarak bilinen Amerikalı internet girişimcisi, sanayici, medya sahibi ve yatırımcıdır. 2017 öncesi, Forbes servet endeksindeki listesindeki ilk yüz milyarderden olan Bezos, 2017 sonrası ise dünyanın en zengin kişisi oldu ve Temmuz 2018’de net serveti 150 milyar Amerikan dolarını geçti.


Geliştirdiği bu girişimin başarı doğurmasıyla, Time tarafından 1999’da Yılın Kişisi seçildi. Blue Origin’in de kurucusu ve sahibi olan Bezos, 2013 yılında The Washington Post gazetesini satın alarak medya sektörüne de giriş yaptı.


JEFF BEZOS: AMAZON HİSSEDARLARINA MEKTUPLAR

Steve Anderson ve Karen Anderson

Epsilon Yayınevi, 2021

Çeviri: Yeşim Öksüzoğlu

256 s.


Comentarii


bottom of page