top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Martin Scorsese'e ilham veren kitaplar!

Nicholas Piloggi'nin kaleminden Las Vegas kumarhanelerine musallat olan mafyanın yükselişi ve çöküşünü anlatan Kumarhane ve hayatta kalmak için tüm suçlarını anlatmak zorunda olan bir gangsterin hikâyesi Sıkı Dostlar Türkçede.

KUMARHANE


Solak Frank Rosanthal tam bir kumarhane dâhisiydi. En iyi dostu ve ortağı Anthony Spilotro ile beraber Las Vegas’ın hâkimiydiler neredeyse. Yıllar boyunca kusursuzca devam etti ortaklıkları, Solak Frank operasyonun beyniydi, Tony ise hortumlanan milyonlarca dolarlık banknotlarla dolu çantalar sayesinde her hafta büyük patronları memnun ediyordu. Sonsuza kadar böyle devam edecek gibiydi. Ancak Solak Frank ile Tony arasında, şehrin tek hâkiminin kim olduğuna dair günbegün büyüyen gerilim her şeyi mahvedebilirdi. Bir de Solak’ın güzel eşi Geri vardı bu savaşta elbette. Tony’nin de, Frank’in de bir takıntı hâline getirdiği bu kadın mafya tarihindeki en büyük skandalın patlamasının sebebi olacak kıvılcımın ta kendisiydi.


Çölün ortasında neon ışıklı oteller, devasa bulvarlarda lüks arabalar, rulet, blackjack, kumar makineleri, sayımlar, tehlikeli adamlar ve kadınlar... Mafyanın hayallerinde bile göremeyeceği ama en sonunda hâkim oldukları kumar imparatorluğu, altın yumurtlayan bu tavuk nasıl boğazlandı? Hep kazandığı söylenen kasa nasıl mağlup oldu? Martin Scorsese’nin Casino filmine de ilham olan Kumarhane bu sorulara cevap verirken, aşkla, kumarbazlıkla, yalanla, cinayetlerle ve intikamla bezeli sürükleyici bir gerçek hikâye anlatıyor.

Çevirmen: Avi PardoSIKI DOSTLAR


Mahallenin en zeki çocukları değillerdi, aileleri yoksuldu ve düşlerini gerçekleştirmek için gerekli olan şeylerin neredeyse hepsinden yoksundular,

biri hariç: Şiddet yeteneği. Bir adamın kolunu kırmak, kaburgalarını çatlatmak, parmaklarını araba kapısına sıkıştırmak ya da canını almak gayet doğaldı. Henry Hill, çocuk yaşta katıldığı organize suç dünyasında böyle bir ortamda büyüdü işte. Büyüklerinin ceplerini doldurduğu sürece koruma altındaydı, kendisi de lüks, heyecanlı bir hayat yaşayabiliyordu. Son model arabalar, güzel kadınlar ve arada sırada soygunlar, haraç, kumar ve güler yüzle tokalaştıktan sonra işlenen acımasız cinayetler.


Günümüzde klasik mertebesine ulaşan, başrollerinde Ray Liotta, Robert De Niro ve Joe Pesci’nin bulunduğu, yönetmenliğini Oscar ödüllü Martin Scorsese’nin üstlendiği bir sinema uyarlaması da olan Sıkı Dostlar’da senarist ve araştırmacı yazar Nicholas Pileggi suçun cazibesi ile bedellerini anlatıyor ve mafyanın sadece içeriden birinin tanıklık edebileceği soğukkanlı işleyişini gözler önüne seriyor.

Çevirmen: Avi PardoComentarios


bottom of page